Właściwie jeść i pić czyli o pierwszej złotej regule życia według św. Hildegardy

jedzenie.jpg

Według niej dusza jest siłą ożywiającą ciało. Zdrowa dusza decyduje o sile życia (viriditas), a każda słabość duszy ma odzwierciedlenie w słabości fizycznej.

Jednocześnie, gdy ciało ma się dobrze, dusza rozkwita, stając się dla ciała źródłem życiodajnej siły. Ciało i dusza przenikają się i oddziałują na siebie.

Sięgnijmy zatem do Hildegardowego źródła.

Koper włoski (Foeniculum vulgare lub Foeniculum officinale) należy do roślin najzdrowszych dla człowieka.
Wg Hildegardy jest jednym z trzech, po orkiszu i kasztanach jadalnych, uniwersalnych środków spożywczych, doskonale budujących i odżywiających organizm człowieka.
Physica – Uzdrawiające dzieło stworzenia, Hildegarda pisze: Niezależnie od tego, w jaki sposób jest jedzony, rozwesela człowieka, zapewnia mu łagodne ciepło, dobry pot i dobre trawienie. Jego nasiona […] dodawane w lekarstwach do innych ziół są korzystne dla ludzkiego zdrowia.

Sen

Jeśli ktoś nie może spać […] latem niech weźmie koper włoski i dwa razy tyle krwawnika, następnie zagotuje je krótko w wodzie, odciśnie ją, położy ciepłe zioła na skroniach, czole i głowie, po czym zawiąże chustką.

Melancholia

Człowiek, którego dręczy czarna żółć, powinien rozetrzeć na papkę koper włoski i często nacierać nim czoło, skronie, piersi i okolice żołądka, a melancholia w nim ustanie.
Dolegliwości trawienne Jeśli ktoś zjadł suszone mięso, suszone ryby lub inny suszony produkt i ma teraz dolegliwości, natychmiast powinien zjeść koper włoski lub jego nasiona, a jego bóle się zmniejszą.

Zflegmienie

U człowieka, który codziennie na czczo je koper włoski lub jego nasiona, dzięki swemu dobremu ciepłu i dobrym siłom zmniejszy on złą flegmę i produkty gnilne oraz przepędzi brzydki zapach z jego oddechu, oczom zaś pozwoli wyraźnie widzieć.

Hildegarda zaleca koper włoski jako produkt wspomagający trawienie, stosowany w bólach żołądkowo-jelitowych, w stanach nieżytów, wrzodów żołądkowo-jelitowych, usuwający przykry zapach ciała i zapach z ust, zapobiegający wzdęciom, zgadze, nadkwasocie, zapewniający dobre samopoczucie i jasność spojrzenia.
W koprze zawarte są olejki eteryczne, które usuwają skurcze, śluz i oczyszczają jelita z nagromadzonych gazów. Olejki zapobiegają wzrostowi bakterii chorobotwórczych i wspomagają system odpornościowy. Naturalne fitoestrogeny i bioflawonoidy regulują gospodarkę hormonalną.

Pastylki kopru włoskiego najlepiej stosować przed jedzeniem w ilości od jednej do trzech. Jeśli ktoś cierpi na tzw. bóle głodowe nocne, powinien przed pójściem spać przeżuć 3–5 pastylek kopru włoskiego, a czyniąc to regularnie, dolegliwość ustąpi.

ALFREDA WALKOWSKA

źródło: http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/07/27/wlasciwie-jesc-i-pic-2/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj