Nagrody w konkursie „Śladami bohaterów Armii Krajowej” rozdane

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Śladami bohaterów Armii Krajowej”, w ramach którego młodzież z całej Polski mogła przesyłać prace z historiami polskiego ruchu oporu ze swoich okolic. Konkurs został przeprowadzony przez Fundację na rzecz Wielkich Historii, a jego mecenasem jest Fundacja PGE.

Zadaniem 3-osobowych grup, tworzonych przez uczniów i uczennice wzorem trójek konspiracyjnych z czasów okupacji, było zbadanie historii swojej rodziny oraz miejscowości, a także poszukanie danych w lokalnych muzeach czy bibliotekach i nakręcenie filmów na Instagram. Uczniowie opracowali także punkty szlaku pamięci polskiego podziemia w aplikacji ToTuBy.

Inauguracja konkursu z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odbyła się w Muzeum Narodowym 14 lutego 2022 roku – w 80. rocznicę powołania Armii Krajowej. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Prace można było zgłaszać do 30 czerwca 2022 roku.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w okupowanej Europie. W warunkach konspiracyjnych udało się Polakom odtworzyć strukturę obejmującą wszystkie funkcje Państwa z siłami zbrojnymi na czele z Armią Krajową. Organizując ten konkurs chcieliśmy dotrzeć do mniej znanych, rodzinnych, lokalnych historii, które często są zapomniane. Tym bardziej gratuluję Wam wszystkim zaangażowania i wytrwałości w realizacji tego zadania. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, że w przygotowanie prac zaangażowało się ponad 160 osób z całej Polski, które opracowały prawie 70 opowieści o ruchu oporu w swoich regionach. To wielki sukces i jestem Wam bardzo wdzięczny, że zechcieliście zbadać i z własnej perspektywy opowiedzieć nam o postaciach, które zapisały się na kartach historii Waszych miejscowości.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W ramach wsparcia dla osób przygotowujących prace na konkurs Fundacja na rzecz Wielkich Historii zorganizowała cykl szkoleń m.in. we współpracy z Mauzoleum Martyrologii Wsi, Centrum Archiwistyki Społecznej czy Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci.

Konkurs to część wspólnego projektu Fundacji na rzecz Wielkich Historii i Fundacji PGE, w ramach którego opracowujemy Wirtualne Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Pod adresem tajnepanstwo.pl zaprezentujemy wyjątkowe eksponaty, w tym nigdy wcześniej niepublikowane dokumenty, zdjęcia czy wspomnienia, by oddać hołd wszystkim, którzy narażali siebie i swoich bliskich, wypełniając obywatelskie obowiązki wobec ojczyzny.

Maciej Piwowarczuk, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

 

W trakcie gali w Muzeum Powstania Warszawskiego ogłoszone zostały wyniki konkursu, a zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci bonów na zakup książek i gier o łącznej wartości 43 tys. zł. Dodatkowo każda z drużyn dostała tablicę upamiętniającą odnalezioną historię, dzięki czemu w całej Polsce powstanie szlak pamięci polskiego podziemia.

Wyróżnionych zostało 25 grup, w tym nagrodę główną otrzymali:

  1. AKacje z Białobrzegów w województwie mazowieckim za opowieść o udziale w ruchu oporu osób związanych z Nadleśnictwem Stachów;
  2. Wykusowe wilki z Wielkiej Wsi w województwie świętokrzyskim za opowieść o bazie polskich partyzantów na Wykusie;
  3. Tropicielki historii z Tarnowa w województwie małopolskim za opowieść o Jacku Popielu ps. „Lipek”;
  4. Partyzanci z Szesnastki z Tarnowa w województwie małopolskim za opowieść o Emilii i Andrzeju Nędzach;
  5. Halniacy z Poręby w województwie małopolskim za opowieść o Józefie Fijałkowskim, ps. „Halniak”.

Nasza praca była fantastyczną przygodą odkrywania historii Józefa Fijałkowskiego – bohatera Ziemi Myślenickiej z czasów II wojny światowej. Sięgnęliśmy po źródła historyczne, pojechaliśmy w miejsca związane z naszym bohaterem, spotkaliśmy się z ludźmi, którzy dysponowali materiałami pisanymi, ale i fotografiami, których pozostało do dziś bardzo niewiele – relacjonują swoje poszukiwania uczestnicy konkursu z drużyny Halniaków z Poręby w województwie małopolskim – Najciekawsze okazało się nie tylko odkrywanie pomnikowych osiągnięć Józefa Fijałkowskiego, ale tego, że był zwyczajnym człowiekiem. Prowadził w Zawadzie niewielki sklep, kochał nad życie swojego synka, był lojalnym przyjacielem i towarzyszem broni. Zapewne te właśnie cechy sprawiły, że cieszył się tak wielkim autorytetem i szacunkiem wśród swoich żołnierzy – dodają uczestnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj