PGE Mecenasem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu

PGE Polska Grupa Energetyczna nawiązała współpracę z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, zostając jego mecenasem. W ramach współpracy, 24 listopada 2022 r. w Muzeum odbyła się debata historyczna pt. „Niemiecki obóz koncentracyjny dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi”.

Historia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci to historia wojennego okrucieństwa Niemców, głodzenia, bestialskiego torturowania i mordowania bezbronnych, nawet kilkuletnich dzieci. To historia, której świat nie może zapomnieć. To historia, która dzięki powstającemu Muzeum Dzieci Polskich, będzie już na zawsze przypominała, do czego zdolny jest człowiek. To historia, która już nigdy i nigdzie nie może się powtórzyć.

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Podczas II wojny światowej  w Łodzi na ul. Przemysłowej istniał jedyny w całej Europie obóz przeznaczony dla dzieci. Miejsce to stanowi świadectwo wyjątkowego okrucieństwa, jakim cechowali się niemieccy okupanci. PGE od lat angażuje się w inicjatywy służące pielęgnacji pamięci o polskiej historii. Dlatego zostaliśmy partnerem Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu w Łodzi. Poprzez naszą współpracę chcemy przypomnieć historię polskich dzieci więzionych i zamordowanych w niemieckim obozie, a w ten sposób przywrócić im zasłużoną pamięć.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Podczas konferencji oficjalnie ogłoszono nawiązanie współpracy między PGE Polską Grupą Energetyczna a Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Celem naszego Muzeum jest godne upamiętnienie byłych więźniów obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej, w którym codziennością były głodowe racje żywnościowe, ciężka praca oraz przemoc. Należy zwrócić szczególna uwagę na fakt, iż więźniami tego miejsca były niewinne dzieci w wieku od 2 do 16 lat. Niemcy stworzyli dla polskich dzieci w czasie II wojny światowej miejsce, które w świadomości więźniów obozu było piekłem.

dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum.

W debacie udział wzięli: Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej; dr Ireneusz Piotr Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu; a także ekonomiści i współautorzy raportu o stratach wojennych w Polsce prof. dr hab. Jan Jacek Sztaudynger oraz prof. dr hab. Paweł Baranowski. Całość poprowadził red. Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.

Szczególnymi gośćmi wydarzenia byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Po zakończeniu debaty uczestnicy konferencji udali się pod pomnik Martyrologii Dzieci „Pęknięte Serce”, gdzie złożyli kwiaty.

Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu ma na celu upamiętnianie najmłodszych ofiar dwudziestowiecznych reżimów totalitarnych: dzieci zamordowanych, więzionych lub przesiedlanych w wyniku realizacji zbrodniczej polityki niemieckiej III Rzeszy oraz Związku Sowieckiego.

PGE Polska Grupa Energetyczna wspiera inicjatywy związane z kultywowaniem pamięci historycznej. Co roku PGE włącza się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, organizując uroczystość „Energetycy w Powstaniu” w hołdzie energetykom z Elektrowni Warszawskiej na Powiślu. Od 2016 roku PGE jest także partnerem Muzeum Powstania Warszawskiego, a od lipca 2020 roku jego Partnerem Strategicznym. PGE jest patronem autorskiego programu Muzeum „Rodzinne spotkania z historią”, którego celem jest edukacja historyczna i przekazywanie świadectwa o Powstaniu Warszawskim młodym pokoleniom poprzez rodzinne zwiedzanie. PGE realizuje także działania związane z pamięcią historyczną za pomocą Fundacji PGE. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Fundacja PGE prowadzi także projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka, upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej.

ZOBACZ FILM:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj