Jakie funkcje powinna mieć dobra zmywarka? Podpowiadamy!

Dobra zmywarka, czyli jaka?

Dobrze wybrać zmywarkę, dostosowując sprzęt do swoich potrzeb. Jakie kwestie należy rozważyć przed wyborem urządzenia?

 • Ile osób mieszka w domu i na co dzień korzysta ze zmywarki?
 • Jak często organizujemy spotkania rodzine lub z przyjaciółmi?
 • Ile mamy miejsca i gdzie chcemy umieścić zmywarkę?
 • Czy często gotujemy w domu i używamy naczyń o sporych wymiarach?
 • Czy mamy kuchnię połączoną z salonem i jaki poziom hałasu nie będzie nam przeszkadzał?

To wszystko pytania, które pomogą dobrać odpowiedni sprzęt. Dobrze zdawać sobie sprawę, że zmywarki różnią się wielkością, generowanym hałasem, a także – programami i funkcjami. Dlatego nie ma uniwersalnego przepisu na najlepszą zmywarkę. To po prostu taki sprzęt, który spełnia nasze potrzeby.

Jakim aspektom specyfikacji technicznej warto przyjrzeć się, wybierając zmywarkę? Oto najważniejsze z nich:

 • wielkość urządzenia;
 • klasa energetyczna;
 • generowany hałas;
 • ilość programów;
 • pojemność;
 • dodatkowe kosze i szuflady na sztućce;
 • dodatkowe funkcje i innowacyjne technologie;
 • sterowanie sprzętem;
 • wygląd.

Dobra zmywarka – najciekawsze funkcje

Gdy wiemy już, na jakie elementy zwracać uwagę przy wyborze sprzętu, dobrze rozważyć ciekawe funkcje, które mogą świadczyć o tym, że konkretna zmywarka jest warta uwagi.

Przede wszystkim, dobra zmywarka to taka, która oferuje szereg zróżnicowanych programów. Kluczowe wydają się program szybki oraz program dezynfekcji. Ten ostatni ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mamy w domu alergików lub małe dzieci.

Dobrze również, by zmywarka dawała elastyczność w ułożeniu sprzętów: ruchome kosze, dodatkowe półki lub szuflady na sztućce – to wszystko znacznie ułatwi pozmywanie po pieczeniu ciast lub gotowaniu w większych naczyniach.

Warto również zwrócić uwagę na funkcję opóźnionego startu lub sterowanie sprzętem za pomocą aplikacji mobilnej. Pozwoli to zaplanować zmywanie tak, by nie było uciążliwe dla domowników pod względem generowanego hałasu.

W końcu – dobra zmywarka to taka, która pozwala oszczędzać energię i wodę. Oprócz wysokiej klasy energetycznej, dobrze zwrócić uwagę na funkcję połowy załadunku – możemy wówczas bez wyrzutów sumienia włączać program nawet wtedy, gdy zmywarka nie jest do końca zapełniona.

Zmywarka wolnostojąca czy w zabudowie?

Podobnie jak wiele innych urządzeń kuchennych, zmywarkę możemy wybrać w wersji wolnostojącej lub w zabudowie. Która opcja będzie lepsza? to zależy!

Za zmywarką w zabudowie przemawiają przede wszystkim kwestie estetyczne. Kuchnia urządzona w ten sposób robi niesamowite wrażenie wizualne. Taka zmywarka to również mniejsze ryzyko wciśnięcia przypadkiem czegoś w panelu sterującym, co mogłoby na przykład zatrzymać lub zmienić program zmywania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zmywarki w zabudowie zwykle są droższe niż te wolnostojące. Często jednak to bardzo innowacyjne urządzenia, w których możemy liczyć na szereg zastosowanych technologii ułatwiających oczyszczanie naczyń.

Gdy wybieramy zmywarkę wolnostojącą, również możemy postawić na kwestie estetyczne i wybrać sprzęt, który będzie pasował do pozostałych urządzeń. Zwykle tego typu zmywarki są tańsze, jest też większy wybór modeli w zróżnicowanym budżecie. Zewnętrzny panel pozwala na łatwe sterowanie zmywarką, łatwo też rzucić okiem, by sprawdzić, na jakim etapie programu zmywania aktualnie jesteśmy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy lepsza będzie zmywarka do zabudowy, czy wolnostojąca. Wszystko zależy od naszych potrzeb i stylu, w jakim urządziliśmy kuchnię.

Zmywarki do naczyń w sklepie MediaMarkt to pojemna kategoria, w której czeka wiele modeli – zarówno do zabudowy, jak i wolnostojących. Uważna analiza przestrzeni w domu, potrzeb i przyzwyczajeń pozwoli wybrać odpowiednie dla nas urządzenie, które okaże się dobrą i trwałą inwestycją, a także nieocenioną pomocą w domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj