PGE z dofinasowaniem NFOŚiGW na rozwój sieci dystrybucyjnej

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansowanie w kwocie ponad 27,5 mln zł w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Środki zostaną przeznaczone na budowę stacji transformatorowo – rozdzielczej w Zamościu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 47,6 mln zł.

Transformacja sektora energetycznego wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Wsparciem w realizacji tych ambitnych planów są środki pomocowe, w tym pochodzące z Funduszu Modernizacyjnego. Podpisana dzisiaj umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to pierwsza umowa PGE w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Najbliższe lata przyniosą największe w historii wydatki inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne. Tylko w najbliższych 6 latach, do roku 2028, w Grupie PGE wyniosą one nawet 18 mld zł. Zrealizowane inwestycje umożliwią integrację nowopowstałych odnawialnych źródeł energii oraz zapewnią niezawodność dostaw i odpowiednie parametry jakościowe.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Inwestycje w wydajną i nowoczesną infrastrukturę ładowania są kluczowe dla dalszego rozwoju rynku elektromobilności. Dlatego aby umożliwić rozwój infrastruktury ładowania, równolegle uruchomiliśmy program pod nazwą „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych”, który skierowany jest do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD). W ramach programu możliwe jest uzyskanie wsparcia inwestycji na budowę linii energetycznych oraz stacji transformatorowych, które są niezbędne do budowy szybkich stacji ładowania pojazdów. Na ten cel przeznaczamy w sumie 1 mld złotych w formie dotacji. Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego. Budżet pierwszego zakończonego naboru wynosił 100 mln złotych. Jednocześnie od 12 grudnia tego roku do 30 kwietnia 2023 roku można składać wnioski w II naborze dla operatorów systemu dystrybucyjnego z budżetem wynoszącym 500 mln złotych. 

Przemysław Ligenza, prezes NFOŚiGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj