Brygada Świętokrzyska: uratowali ponad tysiąc kobiet z niemieckiego obozu koncetracyjnego

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych, utworzona na Kielecczyźnie w sierpniu 1944 roku przez płk Antoniego Szackiego ps. Bohun-Dąbrowski w marszu na Zachód uratowała więźniarki w niemieckim obozie koncentracyjnym w Holiszowie. Komuniści do dzisiaj oskarżają żołnierzy Brygady o bandytyzm, antysemityzm i kolaborację z Niemcami.

Brygada Świętokrzyska została sformowana z żołnierzy NSZ, którzy nie ufali Rosji Radzieckiej, nie chcieli też podporządkować się Armii Krajowej. 11 sierpnia 1944 roku z inicjatywy płk Antoniego Szackiego i żołnierzy NSZ powstał sławny świętokrzyski legion, który świadomy zagrożenia komunizmem ze strony radzieckiej Rosji zbrojnie ich zwalczał, nawet z polskim pochodzeniem. Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej tylko przez kilka miesięcy działali na Kielecczyźnie. Likwidowali aparatczyków Polskiej Partii Robotniczej, osadzonych w urzędach przez radzieckie władze, walczyli z komunistami z armii „Świt” czy oddziałami NKWD „Awangarda”.

Była to jedyna formacja polskiego podziemia, która walczyła tak z Niemcami, jak i Sowietami i jego satelitami z Armii Ludowej. Na własnym terenie ochraniali miejscową ludność przed niemieckimi oddziałami Wehrmachtu i komunistami z AL. Pomocnicy Armii Czerwonej wykorzystywali swoje funkcje do przeprowadzania cyklicznych akcji przeciwko lokalnej społeczności, którą komuniści bili, okradali a nawet zabijali tych, którzy próbowali ocalić swój dobytek. Ludowcy katowali swoje ofiary, za to, że „udzielają pomocy bandytom, którzy są odbijani z posterunków i więzień, a oni ich ukrywają”. Żołnierze Armii Ludowej stosowali odpowiedzialność zbiorową. Aresztowania były formą represji. To wszystko miało miejscowym pomóc „zrozumieć swój błąd”.

Historycy wojskowości podkreślają, że na Kielecczyźnie, w ciągu pół roku od powstania do chwili podjęcia marszu na zachód, żołnierze Brygady stoczyli ponad 20 większych bitew i dziesiątki potyczek z jednostkami niemieckimi, grupami komunistycznymi i desantami sowieckimi. Prof. Żaryn dodaje, iż mamy do czynienia „z jedną z ładniejszych kart historii brygady”.

Gdy zapadła decyzja o przedarciu się przez niemiecki front do aliantów żołnierze Brygady Świętokrzyskiej musieli przejść w trudnych warunkach przez góry. Udało się przez Śląsk i Czechy. Jedna z brawurowych akcji Brygady Świętokrzyskiej została przeprowadzona w Czechach.

5 maja 1945 roku stanęli naprzeciw kobiecego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Niemcy mieli rozkaz likwidacji obozu i wszystkich kobiet, które pracowały tam dla lotniczego przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy, ale nie zdążyli go wykonać. Strażnicy nawet nie starali się bronić obozu, byli zaskoczeni a żołnierze Brygady Świętokrzyskiej wykorzystali moment i błyskawicznie zajęli obóz. Uwolnili ponad tysiąc kobiet różnych narodowości, wśród nich były Żydówki, które oddzielone od innych „czekały na śmierć”. Były od wielu dni pozbawione picia i jedzenia, stłoczone w dwóch zaryglowanych barakach z naciągniętym drutem kolczastym, i to pod napięciem. Beczki z paliwem umieszczono dookoła budynków. Od wykonania rozkazu dzieliły je godziny.

Żołnierze z naszywkami orła na rękawach uwolnili wszystkie kobiety. Niektóre słysząc mowę ojczystą, widząc polskie mundury i orzełki na czapkach, wybiegały z baraków z okrzykiem na ustach: Wojsko Polskie! To polska armia! To cud! Bogu niech będą dzięki! – relacjonował płk Antoni Szacki i to, że z mroków budynku wydostawał się potworny odór rozkładających się trupów. Z tych czeluści na światło dzienne wypełzały pozostałe przy życiu kobiety.

Dzieje Polskich Sił Zbrojnych, szczególnie na przykładzie Brygady Świętokrzyskiej znajdziemy w książce Elżbiety Cherezińskiej pt. Legion. Autorka, jedna z najlepszych współczesnychpisarek na podstawie relacji, wspomnień i źródeł IPN kapitalnie opisuje historię żołnierzy NSZ.

źródło: dzieje.pl; przystanekhistoria.pl; academia.edu; naszdziennik.pl

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj