Ruiny zamku Rogowiec -piastowskie korzenie na Dolnym Śląsku

Podróżując po Dolnym Śląsku w poszukiwaniu znaków dawnej jego militarnej świetności, warto odkryć ruiny zamku Rogowiec usytuowane w północnej części Gór Suchych w Sudetach Środkowych.

Rogowiec jest najwyżej położonym zamkiem w Polsce. Ze szczytu Rogowca rozpościera się rozległa panorama na Sudety Środkowe z dominującym Chełmcem i Borową, a dalej na zachód rozpościera się widok na Śnieżkę i Karkonosze. Z przeciwnej strony szczytu widać krajobrazy Gór Suchych i Sowich, a u dołu w rozległej kotlinie widzimy Głuszycę. Jest to widok zapierający dech w piersiach, widok, do którego się tęskni gdy raz się zobaczy.
Przyjrzyjmy się jednak samemu zamkowi. Pierwsza wzmianka o zamku Rogowiec pochodzi z dnia 8 września 1292 roku. Zbudowany z nieobrobionego łupanego kamienia, na obrysie rozszerzonej podkowy. Zamek składał się z zamku górnego, międzymurza, zamku dolnego oraz dziedzińca wewnątrzzamkowego. Zamek górny, ulokowany na nieregularnym podłożu, miał nieregularny kształt, na zachodnim jego wierzchołku we wschodniej części stała okrągła wieża o średnicy około 10 m i grubości murów przy ziemi około 3,6 m. Dwuskrzydłowy budynek mieszkalny był połączony z wieżą tunelem. Całość otoczona była wysokim murem obronnym o grubości około 2,0 m wykonanym z kamienia łupanego. Mur był związany z wieżą. Niewielki dziedziniec mieścił wewnątrz wieżę, stajnie, zabudowania gospodarcze i pomieszczenia dla załogi.

Na zamku niskim były dwie baszty, budynek z bramą wjazdową, a obok murów znajdowała się druga linia umocnień warowni. Do zamku prowadziła droga przez zabezpieczoną bramę wjazdową. W XIV stuleciu w miejscu skrzydła wschodniego postawiono wieżę mieszkalną oraz wzmocniono linię obronną, budując w północno-wschodnim narożu zamku półokrągłą basteję.

Z racji swojego położenia Rogowiec pełnił funkcję fortecy. Zamek został zbudowany z rozkazu księcia Bolka I. Miał być jednym z ogniw łańcucha umocnień wzdłuż czeskiej granicy. Jako kasztelan warowni wymieniony był oficjał na dworze Bolka I – Reinsko z Makowic. W 1316 roku zamek stał się bazą wypadową księcia Władysława legnickiego, będącego w konflikcie z Bolesławem brzeskim. Stąd najeżdżał księstwo brata, razem z rycerzem z Rogowca i drużyną utworzoną z ludzi wyjętych spod prawa określanych jako „wygnańcy, zbiegowie i obciążeni długami”.

W 1353 roku na zamku miał przebywać Bolko II, przygotowując się do najazdu na ziemie Korony Czeskiej. Od 1361 do 1374 roku burgrabią warowni był Mikołaj Bolcze, ochmistrz dworu świdnickiego, który miał ją doprowadzić do rozkwitu. W 1404 roku Wacław IV nadał twierdzę Janowi Kruszynie von Leuchtenberg staroście księstwa świdnicko-jaworskiego.
Znaleziska archeologiczne i przekazy pisane potwierdzają, że zniszczenie zamku nastąpiło przez Czechów w latach 1470-1483 w czasie wojny o Śląsk lub w trakcie kolejnej wyprawy w 1482 roku przez stany śląskie i łużyckie przeciwko największemu opozycjoniście na tych terenach – Schellendorfowi. W tym samym roku został zdobyty zamek Książ, który był główną rezydencją rodu Schellendorfów mającego we władaniu także zamek Rogowiec. W okresie wojen husyckich zamek został zdobyty przez husytów, potem stał się siedzibą rycerzy-rozbójników. W 1429 roku zamek dostał się do rodu Schellendorfów trudniących się rozbojem, którzy opanowali też sąsiednie Radosno. Schellendorfowie utrzymali zamek aż do 1482 roku.

Zamek Rogowiec, podobnie jak wiele innych gniazd opozycji wobec Wrocławia i Macieja Korwina został w 1482 roku przez wojska Macieja Korwina zdobyty i zniszczony tak, że z ruin nie podniósł się już nigdy. W ruinie zamku do dziś zachowały się relikty książęcego zamku składające się z fragmentów murów obwodowych, nikłych pozostałości po basztach oraz fragmentu cylindrycznej wieży o wysokości około 3 metrów. Pozostałości zamku w 1960 roku zostały wpisane do rejestru zabytków. Pozostałości tych jest tak niewiele, że w głównej mierze zamek Rogowiec traktowany jest obecnie jako punkt widokowy. Ze szczytu góry (870 m n.p.m.) rozpościera się ujmująca panorama Gór Wałbrzyskich od północy, malowniczych okolic Unisława Śląskiego od zachodu oraz nieco przysłonięte drzewostanem widoki na położone po wschodniej stronie Rogowca Góry Sowie. Nota bene – widoki przepiękne.

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj