Ignacy Mościcki: wszystkie swoje patenty i prawa majątkowe przekazał na rzecz Polski

Urodził się pod Ciechanowem 1 grudnia 1867 roku. W latach 1887-1891 studiował chemię na Politechnice w Rydze. Podczas studiów działał w organizacjach socjalistycznych, po ukończeniu studiów przyjechał do Warszawy, gdzie wynajął mieszkanie. W Warszawie wraz z organizacją Proletariat II, przygotował akcję zamachu na zbór prawosławny w Warszawie, gdzie spodziewano się zgromadzenia wszystkich carskich urzędników miasta. Mościcki miał zginąć podczas detonacji ładunku wybuchowego, jednak do wydarzenia tego nie doszło, ponieważ służby specjalne dowiedziały się o przygotowywanym zamachu, uniknął aresztowania, gdyż zdołał zbiec z kraju do Londynu.

Na uchodźctwie przyszłemu prezydentowi nie żyło się lekko, pracował jako fryzjer, stolarz, następnie założył fabrykę kefiru która upadła. W Londynie poznał polskich socjalistów oraz Józefa Piłsudskiego, z którym zaprzyjaźnił się. W 1897 roku przeniósł się do Szwajcarii, gdzie objął stanowisko asystenta na uniwersytecie we Fryburgu. W 1898 roku zaangażował się w badania nad pozyskiwaniem azotu z atmosfery. W tamtych latach kończyły się naturalne zasoby azotu, który był wykorzystywany do produkcji nawozów, taki stan groził nawet klęską głodową.

Przez cztery lata prowadził eksperymenty, proces wytwarzania tlenku azotu składał się z dwóch etapów: w pierwszym tlenek azotu był uzyskiwany podczas wyładowań łukowych w piecu elektrycznym, w drugim etapie następowała absorpcja otrzymanego tlenku w kwas azotowy. Skonstruował i opatentował również transformatory, które były wykorzystane między innymi na szczycie wieży Eiffla, gdzie służyły do rozsyłania sygnału radiowego na Francję i Europę. Dzięki swoim wynalazkom i pracy dorobił się olbrzymiego majątku. W 1912 roku otrzymał propozycję objęcia funkcji profesora na wydziale chemicznym Politechniki Lwowskiej, pracował tam przez okres I wojny światowej. W 1916 roku założył nstytut Badań Naukowych i Technicznych,, Metan “, gdzie badano przetwarzanie ropy, Mościcki opatentował metodę oczyszczania wód, która znalazła szerokie zastosowanie w gospodarce. W 1922 roku ,, Metan “przekształcono na Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą we Lwowie, którym dyrektorem został Mościcki. W 1917 roku rozpoczęto budowę fabryki w Jaworznie, gdzie produkowano kwas azotowy, w 1922 roku uruchomił fabrykę azotową w Chorzowie przejętą po Niemcach.

Z jego inicjatywy zakład poszerzył swoją aktywność o produkcję nowych związków takich jak amoniak, kwas azotowy i saletrzak. W Mościcach pod Tarnowem uruchomiono kolejną fabrykę, w której skonstruowano pierwszą na świecie instalację do produkcji stężonego kwasu azotowego 98,5 % metoda Wentlandta.Po zakończeniu I wojny światowej Ignacy Mościcki zaangażował się w działalność państwową, a po zamachu majowym w 1926 roku został kandydatem na prezydenta, urząd przyjął i został III prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej i sprawował go do 1939 roku. W czasach kryzysu gospodarczego przeciwstawiał się polityce deflacyjnej rządu, postulował o uruchomienie kredytu dla rolników, niestety jego inicjatywy były odrzucane przez ministrów.

Po śmierci Piłsudskiego Mościcki starał się prowadzić bardziej niezależną politykę, na stanowisko premiera powołał Felicjana Sławoja Składkowskiego, współpracował w tym czasie z Generalnym inspektorem Sił Zbrojnych Rydzem Śmigłym, którego 10 listopada 1936 roku ogłosił marszałkiem Polski, to w nim widział swojego następcę na prezydenta. 1 wrzesnia1939 roku Niemcy zaatakowały Polskę. W dniu wybuchu wojny Mościcki wygłosił odezwę do narodu, wzywając Polaków do walki o wolność i niepodległość. 17 września przekroczył granicę polsko- rumuńską, tam został internowany i zrzekł się urzędu prezydenta przekazując władzę Władysławowi Raczkiewiczowi. W grudniu uzyskał zgodę na wyjazd do Szwajcarii.

Zamieszkał we Fryburgu, żył tam bardzo skromnie, ponieważ w chwili kiedy został prezydentem w 1926 roku postanowił wszystkie swoje patenty i prawa majątkowe przekazać na rzecz Polski. Uważał, że nie godzi się, aby prezydent czerpał korzyści ze swoich patentów. Wrócił on do pracy w szwajcarskim laboratorium jako skromny laborant, jednocześnie pomagał polskim uchodźcom wspierając ich finansowo. Do końca swojego życia czuł wielką odpowiedzialność za to co spotkało Polskę w 1939 roku. Zmarł 2 października 1946 roku, przed śmiercią zażyczył sobie, aby na jego grobie wyryć tylko inicjały: I. M, bez żadnej informacji kim był. W 1993 roku jego szczątki zostały sprowadzone do Polski i złożone w krypcie prezydenckiej katedry świętego Jana w Warszawie.

Ignacy Mościcki (1867-1946) | CiekawostkiHistoryczne.pl

Ignacy Mościcki (1867-1946) – Postacie | dzieje.pl – Historia Polski

Ignacy Mościcki – chemik, który został prezydentem – Niepodległa – stulecie odzyskania niepodległości (niepodlegla.gov.pl)

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj