Niemiecką okupację Polski cechowała wyjątkowa bezwzględność oraz bestialstwo

Niemiecką okupację Polski cechowała wyjątkowa bezwzględność oraz bestialstwo w swoich czynach. Podsumowanie wszystkich zbrodni na Polakach w latach 1939 do 1945 nie wydaje się łatwe. Pomimo otwartych granic, nieograniczonego dostępu zarówno do archiwów, jak i Internetu. Jednak wiedza ta opiera się głównie na szacunkach dokonanych zaraz po wojnie przez Biuro Odszkodowań Wojennych przy Prezydium Rady Ministrów.

Oszacowanie choćby dokładnej liczby zabitych obywateli Rzeczpospolitej Polski było dużym problemem. Nie da się jednoznacznie stwierdzić ile osób zostało zabitych, podobnie jak nie ma możliwości wymienienia wszystkich ofiar z imienia i nazwiska. Źródła podają, że łączna strata ludności polskiej podczas II Wojny Światowej wynosi pomiędzy 6 000 000 a 7 500 000 osób. Z tej liczby można wyróżnić około 5 100 000 polskich obywateli, którzy zginęli z rąk Niemców, z czego około 1 500 000, nawet do 1 700 000 Polaków, resztę stanowili Żydzi. Tutaj jeszcze należy dodać nieustaloną dokładnie liczbę przedstawicieli mniejszości narodowych.

Szacuje się, że te dane należałoby jeszcze pomnożyć mniej więcej dziesięciokrotnie, bowiem w bezpośrednich działaniach wojennych poległo dodatkowo jeszcze około 450 000 polskich obywateli. Charakter niemieckiej okupacji był, zatem wyjątkowo ludobójczy.
Wszystkie te działania odbiły się oczywiście również na osobach, którym udało się przeżyć. Bo przecież ofiary niemieckiej presji pozostawiły po sobie kilkumilionową rzeszę sierot i wdów. Ponadto, warunki nędzne panujące w tamtym okresie w połączeniu ze stresem nie pozostały bez znaczenia w aspekcie zdrowia obywateli z podbitych terenów. Ponad 1 000 000 zachorowało na gruźlicę. Zaburzenia psychiczne były na porządku dziennym. Znaczna część osób, bo około 590 000 bezpośrednio przez wojnę stało się inwalidami na skutek różnego rodzaju uszczerbków fizycznych. Ogólnie rzecz ujmując, poprzez działania wojenne poszkodowanych było ponad 13 000 000 obywateli Rzeczpospolitej. W 1990r. kwotę z tytułu należnych odszkodowań dla tych wszystkich ludzi obliczono na 285 000 000 000 dolarów.

Całkowitemu zniszczeniu uległa również stolica kraju – Warszawa. W 2004r. przygotowano „Raport o stratach wojennych Warszawy”, w której oszacowano wartość zniszczeń na ponad 45 000 000 000 dolarów.

Ogromne straty państwo polskie poniosło w obrębie całej gospodarki. Niemcy podczas trwania całej wojny prowadzili rabunkową gospodarkę, która bezwzględnie prowadziła do niemal całkowitego wyzysku zasobów podbitego państwa polskiego. Komisja dla Ostatecznego Ustalenia Szkód i Strat Wojennych w Drugiej Wojnie Światowej ustaliła, bazując na danych zgromadzonych w 1951r., iż szkody naszej gospodarki, licząc jedynie ziemie II Rzeczpospolitej w obrębie dzisiejszych granic, wyniosły ponad 201 000 000 000 przedwojennych złotych. W przeliczeniu na dzisiejszą walutę, wychodzi 2 000 000 000 000 złotych. Kwoty te są niewyobrażalnie duże.

Porównując Polskę do innych państw, biorących udział w wojnie, można śmiało stwierdzić, iż nasz kraj, oczywiście poza Związkiem Radzieckim, poniósł zdecydowanie największe straty wojenne.

Niestety, czas II Wojny Światowej dla Polski, to nie tylko bohaterskie i spektakularne akcje polskiego ruchu oporu, ale przede wszystkim tragedia milionów zwykłych Polaków, próbujących na co dzień żyć i przetrwać w piekle, jakie zgotował im nazistowski reżim.

„Bilans krzywd” Dariusz Kaliński

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj