Niemcy terenie Pomorza Gdańskiego zabili ponad pół miliona Polaków

Systemowe mordowanie Polaków było rozpisane na długo przed wkroczeniem niemieckiej armii na ziemie polskie. W wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji życie utraciło ponad 11 mln Polaków, w tym osoby pochodzenia polskiego.

Akcje ludobójstwa na terenie II Rzeczypospolitej, zwłaszcza w Kraju Warty i na Prusach Zachodnich były przeprowadzone dzięki współpracy niemieckiej mniejszości z aparatem III Rzeszy. Wskazywali policji, oddziałom paramilitarnym Selbstschutzu i SS adresy Polaków, od studenta wzwyż. Niemcy, po wyłapaniu wywozili ich i mordowali już w pierwszych dniach września 1939 roku. Lasy Piaśnickie i Lasy Szpęgawskie są jedną wielką mogiłą. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie było aż 34 miejsc straceń. To niewielki obszar pomiędzy Szczecinkiem na Pomorzu, Ostródą w Prusach Wschodnich a Włocławskiem w Kraju Warty.

Eksterminacja polskiej inteligencji, w zależności od regionu, miała swoje nazwy i kryptonimy. Na terenach okupowanej Polski wcielonych do III Rzeszy nadano kryptonim T-4. Tam ludobójstwo trwało od kampanii wrześniowej do wiosny roku 1940. Potem aresztowani, także w łapankach ulicznych, byli przewożeni do obozów koncentracyjnych czy obozów pracy. Z kolei w Generalnej Guberni systemowe mordowanie, znane jako „Akcja AB” rozpoczęło się latem 1940 roku. Okupantom chodziło o likwidację wykształconych Polaków we wszystkich dziedzinach. Od lekarzy, inżynierów, po nauczycieli, leśników, kapłanów, studentów, etc. a o cechach przywódczych musieli zginąć bezwzględnie. Polska inteligencja zabijana była za postawy patriotyczne, za bierny i czynny opór, za podtrzymywanie polskiej kultury i trwanie przy Dekalogu.

W gdańskim oddziale IPN znajdziemy dokumentację wskazującą na zbrodniczą działalność niemieckich bojówek i regularnych oddziałów. Zinwentaryzowane ludobójstwo na narodzie polskim i pochodzenia polskiego jest uzupełniane o nowo odkryte mogiły. One też obrazują ilość ofiar, które zostały zabite w ramach akcji takich jak: „Intelligenzaktion Posen – akcja z jesieni, 2000 ofiar śmiertelnych z Poznania. Intelligenzaktion Masovien – akcja przeprowadzona na przełomie 1939 i 1940 – ok. 6700 ofiar śmiertelnych, głównie z miast: Ostrołęka, Wyszków, Ciechanów, Wysokie Mazowieckie, Giełczyn pod Łomżą. Intelligenzaktion Schlesien – akcja przeprowadzona na Śląsku wiosną 1940, zamordowano 2000 Polaków. Intelligenzaktion Litzmannstadt – akcja przeprowadzona przez Gestapo w Łodzi w dniach 9 i 10 listopada 1939, na obszarze Łodzi io kolicznych miast. Tu zginęło ich ok. 40.Sonderaktion Krakau – akcja specjalna, w ramach której aresztowano 183 pracowników naukowych i wywieziono ich do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen w Oranienburgu Zweite. Sonderaktion Krakau. Sonderaktion w Częstochowie – akcja specjalna w Częstochowie. Sonderaktion Lublin – akcja specjalna, wymordowano 2000 osób, w tym wielu duchownych. Sonderaktion Bürgerbräukeller – listopad 1939, akcja specjalna masowych aresztowań polskiej inteligencji w całym kraju, zatrzymano kilkaset osób”.

Jeden w niemieckich budowniczych nowej Tysiącletniej Rzeszy gauleiter Albert Forster, w dniu wkroczenia Czerwonej Armii do Polski powiedział, że „ten naród musimy wytępić od kołyski”. Niemcy w ciągu pół roku na terenie Pomorza Gdańskiego zabili ponad pół miliona Polaków i Żydów polskiego pochodzenia.

źródło: gdanskstrefa.com; gdansk.ipn.gov.pl

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj