„Przestępcy zza biurka”. Służba Bezpieczeństwa więziła i mordowała patriotów

Powojenni funkcjonariusze PZPR utrwalali „jedynie słuszną władzę” metodami NKWD. Walczyli z narodem polskim tak jak dzisiaj, zwalczając Kościół katolicki. Osoby duchowne, tak samo jak świeckie, były represjonowane, więzione, mordowane.

Szerzej o metodach pozyskiwania informatorów, agentów, szpiegów i łamania ludzi dowiedzieliśmy się dopiero po transformacji ustrojowej. Część akt została udostępniana przez Instytutut Pamięci Narodowej. Instytut na bieżąco uzupełnia dane. Działa tam siedem komisji na czele z Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Materiały świadczące o ludobójczym charakterze sprawowanych funkcji przez tajnych i jawnych pracowników Urzędu Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej i wszelkiej maści komitetów znajdziemy w zakładce „Zapisy Terroru”. Tamże możemy przekonać się jak wiele sił i środków finansowych aparat władzy przeznaczał na umacnianie totalitarnej komunistycznej władzy.

Inteligencja była tępiona najbardziej, a jako wzór do naśladowania przedstawiano robotnika z legitymacją partyjną. Wówczas wszystkie seminaria były pod szczególnym nadzorem. Wśród kleryków, a potem księży byli pracownicy UB, ale o tym dowiedzieliśmy się znacznie później. Ci, co przyjęli święcenia kapłańskie rozpracowywali innych kapłanów, środowiska katolickie i ruchy narodowo-patriotyczne. Ustalili niepokornych wobec władzy ludowej księży i hierarchów, a także współpracujace z nimi osoby świeckie.

Pracy było tak dużo, że komuniści w 1962 roku utworzyli osobny tajny departament do zwalczania Kościoła katolickiego. To IV Departamentu MSW PRL, który wchodził w skład Służby Bezpieczeństwa. Bała się ich nawet Milicja Obywatelska. Wszyscy wypełniali rozkazy pierwszego szefa IV Departamentu płk Konrada Straszewskiego i kierownika zbrodniczej grupy Zenona Płatka. Większość decyzji podejmowano w Moskwie. IV Departament działał z podobnymi sobie we wszystkich krajach tzw. bloku wschodniego.

Płk Straszewski w bezpiece pracował od 1952 roku do 1981 roku. Co dwa lata otrzymywał wyższe funkcje. A gdy został naczelnikiem wydziału IV uzupełnił wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim, na wydziale prawa. Obronił tam pracę magisterską pt. „Sytuacja prawna wyższych uczelni katolickich i seminariów duchownych w Polsce”. To z jego inicjatywy w 1973 roku powstała Samodzielna Grupa „D” Departamentu IV MSW, którą kierował razem z Zenonem Płatkiem. Gen. Zenon Płatek razem z gen. Władysławem Ciastoniem byli oskarżeni o kierowanie uprowadzenia i zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. Jeden i drugi, jak mówił dr Antoni Dudek to „przestępcy zza biurka”.

Źródło: histmag.org; ekai.pl

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj