System Smaki Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to region pełen atrakcji turystycznych. Bogactwem i potencjałem Dolnego Śląska jest nie tylko tajemniczy krajobraz kulturowy, ale również rozmaite tradycje kulinarne oraz nowe smaki kreowane przez mieszkańców i szefów kuchni dolnośląskich restauracji.

Od kilku lat na Dolnym Śląsku z powodzeniem rozwija się turystyka kulinarna, smakoszowi, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom osób, które trasy swoich podróży ustalają pod kątem poznawania potraw i produktów danego regionu. Region posiada nietuzinkowe atuty, aby stać się jednym z kluczowych celów turystycznych w Polsce pod względem turystyki kulinarnej.

Fenomen Dolnego Śląska polega na tym, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, tj. cykliści, miłośnicy sztuki, pasjonaci historii, miłośnicy zabytków techniki, a także degustatorzy i smakosze. Kulinarnie jest po prostu „na bogato i jest się czym chwalić”. Na terenie Dolnego Śląska występuje wiele produktów regionalnych, takich jak sery, piwa rzemieślnicze, wina czy pierniki, które nie są jeszcze dobrze rozpoznawalne. Podczas wycieczek nie należy wybierać przypadkowych miejsc, a sprawdzać je na mapie, gdzie najlepiej można próbować dolnośląskich smaków.

Powoli, ale konsekwentnie podąża się w kierunku nowoczesnej polskiej kuchni, otwartej na świat i nowe trendy, a jednocześnie czerpiącej inspiracje z historii oraz ze wspaniałego, wielokulturowego dziedzictwa regionu. Od kilku lat na Dolnym Śląsku rozwija się turystyka kulinarna, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom osób, które trasy swoich podróży ustalają pod kątem poznawania potraw i produktów danego regionu.

Ambicją szlaku Smaki Dolnego Śląska jest nie tylko ułatwienie wędrówek kulinarnych, w które mogą wyruszać polscy i zagraniczni turyści, smakosze, ale przede wszystkim promocja dolnośląskich kulinariów, tj. kunsztu kucharzy oraz regionalnych i lokalnych przysmaków.

Szlak kulinarny Smaki Dolnego Śląska nie ma charakteru liniowo wyznaczonej drogi, a jest to zbiór rozrzuconych w regionie miejsc, punktów, które turyści mogą w dowolny sposób wybierać i łączyć, układając programy kulinarnych peregrynacji.

Już jakiś czas temu Urząd Marszałkowski przygotował na Geoportalu Dolny Śląsk mapę online pt. „Turystyka kulinarna Dolnego Śląska”. Na przedmiotowej mapie można znaleźć kluczowe miejsca, inicjatywy i działania związane z dziedzictwem kulinarnym regionu. Mapa prezentuje pięć warstw, tj. Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska, Szlak Kulinarny „Smaki Dolnego Śląska”, Dolnośląski Szlak Piwa i Wina, Zrzeszenie „Karkonosze Slow” i inne (np. Dolnośląski Targ Rolny, Smaki Wrocławia, Slow Food Dolny Śląsk, Slow Food (Breslavia) Wrocław, Chwastożercy, Targ Rolny Górskie Smaki w Jeleniej Górze, itd.).

Mapa ma na celu uporządkowanie tematu dotychczas powstałych działań związanych z dziedzictwem kulinarnym Dolnego Śląska. Przedstawione działania nie mają charakteru liniowego, lecz punktowy. Oznacza to, że można je swobodnie komponować w interesujący wyjazd turystyczny. Mapa nie jest zbiorem zamkniętym i będzie w przyszłości poszerzana o nowe kulinarne przedsięwzięcia.

Takie działania doceniają kulinarni eksploratorzy, smakosze oraz koneserzy i miłośnicy dobrego jedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj