Zrównoważony styl. Co warto wiedzieć o organicznych tkaninach?

Co to znaczy, że tkanina jest organiczna?

W kontekście tkanin organicznych najczęściej mówi się o bawełnie – produkowane są t-shirty i koszulki polo z bawełny organicznej, dresy czy bluzy, a nawet skarpetki. Warto jednak pamiętać o tym, że w sklepach możemy znaleźć również ubrania wyprodukowane z innych tkanin organicznych: lnu, jedwabiu, konopi czy wełny.

Co to właściwie znaczy, że tkanina jest organiczna? Krótko mówiąc, tyle, że podczas upraw roślin nie stosuje się pestycydów i chemicznych środków wspomagających ich wzrost. Zazwyczaj – np. w przypadku bawełny organicznej – uprawa uwzględnia stosowanie naturalnych i biodegradowalnych alternatyw (np. w postaci kwasku cytrynowego czy czosnku). Z kolei wybierając sweter czy czapkę wykonaną z wełny organicznej, możemy spodziewać się, że hodowla owiec, z których wełny wykonano odzież, jest prowadzona etycznie z wykorzystaniem naturalnych procesów, a nie masowej, sztucznej produkcji.

Kabak.com.pl – ubrania z tkanin organicznych: co to oznacza dla konsumenta?

Jakie znaczenie dla konsumenta ma to, czy kupuje odzież wykonaną z tkanin organicznych, czy zwykłych? Patrząc na odzież znajdującą się np. w sklepie https://kabak.com.pl/pl/, w oczy rzucają się już różnice w cenie, co oczywiście nie dziwi – bawełna organiczna wzrasta wolniej, jej produkcja jest wolniejsza i droższa. Efektem tego ubrania z bawełny organicznej są nieco droższe od tych wykonanych ze zwykłej. Poza tym należy zwrócić uwagę na dwa aspekty:

  • bawełna organiczna jest tkana w gęstsze sploty, co wpływa na jej wytrzymałość – ubrania wykonane z niej nie drą i nie przecierają się tak łatwo, jak te wyprodukowane ze zwykłej;
  • grubsze włókna oraz sposób produkcji sprawiają, że materiał nie jest tak podatny na odkształcanie i rozciąganie, jak zwykła bawełna.

Warto też zwrócić uwagę na aspekt etyczny. We współczesnym świecie, w którym mamy nadmiar odzieży i gdy globalnym problemem jest przemysł fast fashion, promujący tanie i kiepskie ubrania, odzież wyprodukowana z tkaniny organicznej jest jednym z kroków ku lepszej przyszłości.

Zamów ubrania z tkanin organicznych w sklepie Kabak

Każdy z nas lubi dobrze się ubrać i modnie wyglądać. Jednocześnie dbałość o środowisko naturalne i przyszłość planety jest czymś, co każdy z nas powinien brać pod uwagę podczas swoich wyborów konsumenckich. Dlatego ubrania warto kupować u sprawdzonych i zweryfikowanych marek, takich jak Kabak. Jest to polska marka, charakteryzująca się zrównoważonym podejściem do produkcji odzieży. W swojej ofercie Kabak ma między innymi skarpetki, które znajdziesz na stronie https://kabak.com.pl/pl/kategoria/skarpetki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj