System „Dziedzictwo Kulinarne” cel i wymagania

Co zrobi, aby poznać nasze kulinarne dziedzictwo? Kto i po co koordynuje taki projekt? Jaki jest jego cel?

Celem systemu, w ramach którego organizowane są konkursy, jest identyfikacja regionalnych produktów oraz ich promocja, przygotowanie producentów do uczestniczenia w systemach jakości żywności, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym, zachęcenie rolników i właścicieli lokalnych firm do korzystania z dorobku polskiego dziedzictwa kulinarnego w celu wzbogacenia swojej oferty rynkowej.

Zwykle w ramach konkursów wyłaniani są laureaci w czterech kategoriach, tj. produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napojów i innych produktów oraz w kategorii pn.najlepsze dania i potrawy regionalne oraz tradycyjne.

Drugi etap to wybór dokonany przez Krajową Kapitułę Konkursu. Spośród produktów nominowanych w regionach, tj. najlepszych produktów oraz potraw i dań do prestiżowej nagrody konkursu „Perła”, który, razem z nagrodą „Klucz do Polskiej Spiżarni”, są wręczane podczas wielkiego finału konkursu na targach „Smaki Regionów” w Poznaniu.

Zwycięzcy gratyfikowani są nagrodami. W bieżącym roku były to nagrody pieniężne.

Wokół tego przedsięwzięci, jakim jest „Dziedzictwo Kulinarne” organizowane są kiermasze w różnych miejscach Polski, pokazy kulinarne, degustacje potraw, występy artystyczne oraz gotowanie na żywo ze znanymi polskimi kucharzami, celebrytami branży gastronomicznej, mistrzami kuchni i przyrządzania potraw.

Regulaminy konkursów i karty zgłoszeniowe do pobrania znajdują się na stronie Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego pod linkiem http://bitly.pl/MPlW1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj