Koniec sezonu w ogrodzie warzywnym – jakie czynności warto wykonać?

domena publiczna

Podstawowe prace porządkowe

Fundamentalną kwestię stanowi dokładne uprzątnięcie ogrodu warzywnego. W pierwszej kolejności warto pozbyć się wszelkich chwastów, poprzez ich obcięcie albo wyrwanie. Trzeba oczywiście zdążyć przed pojawieniem się nasion. Przydadzą się akcesoria ogrodowe, które powinny charakteryzować się najwyższą jakością wykonania. Na uwagę zasługują propozycje od marki Cellfast, takie jak:

  • sekator nożycowy ENERGO – do cięcia pędów i świeżych gałęzi
  • nożyce IDEAL– do przycinania trawy
  • grabie ENERGO – do wyrównywania i rozbijania grud
  • szpadel ENERGO – do pracy z twardą glebą
  • szufla IDEAL – do nabierania i przesypywania sypkich materiałów

Zadbanie o hodowane rośliny

Jeżeli jakieś warzywa zostały jeszcze w ogrodzie, warto je wyrwać, a następnie przygotować do przechowywania. W przypadku roślin wieloletnich, które cechują się odpornością na niskie temperatury, należy zdecydować się na oberwanie suchych liści, dzięki czemu z pewnością przetrwają zimę. Warzywa korzeniowe, na przykład pasternak i marchew, mogą zostać w glebie, chyba że zapowiada się mroźna zima. Wtedy należy przykryć je cienką warstwą liści, ewentualnie wykopać. Przydadzą się do tego takie narzędzia ogrodnicze, takie jak szpadel czy łopata.

Przygotowanie gleby na koniec sezonu

W zakresie dbania o stan gleby dostępne są różne rozwiązania. Wśród nich można wymienić m.in. przekopanie oraz pokrycie ściółką. Wybór najlepszej metody zależy przede wszystkim od stanu gleby. Warto pamiętać, że ziemia pozostawiona bez jakiejkolwiek ingerencji będzie narażona na wietrzenie oraz zbijanie się. Ciekawym rozwiązaniem jest również posadzenie roślin okrywowych, które szybko się rozrastają i stanowią ogromną konkurencję dla chwastów.

Czy da się rozluźnić glebę bez przekopywania?

Przekopywanie ziemi jest czasochłonne i wymaga włożenia dużego wysiłku. Warto więc zastosować sprytną technikę, która pomoże zastąpić ten niezbyt przyjemny obowiązek znacznie łatwiejszymi czynnościami.

Pierwszy krok to usunięcie korzeni, kłączy i śmieci. Następnie należy przykryć glebę grubym papierem, ewentualnie tekturą. Jej krawędzie powinny nachodzić na siebie na długości mniej więcej 8 cm. Tekturę zwilża się i przykrywa 10 cm warstwą ściółki. Może ona mieć postać pociętej trawy albo liści. Całość zrasza się po raz drugi. Następnie należy poczekać, aż ściółka zgnije, co trwa przeważnie od 2 tygodni do miesiąca. Gdy nadejdzie czas sadzenia, w tekturze i zmiękczonej ziemi robi się dziurę i sadzi roślinę. Następnie rozrzuca się dookoła niej ściółkę tak, aby nie stykała się z łodygą. W trakcie sezonu wegetacyjnego usuwa się wszelkie chwasty, przebijające przez papier, a w razie potrzeby dodaje się więcej ściółki. W następnym roku papier całkiem zgnije, a gleba będzie przygotowana na przyjęcie każdej rośliny.

Podsumowanie

Aby ogród warzywny odwdzięczał się wspaniałymi plonami, należy o niego dbać w sposób regularny i prawidłowy. Pod koniec sezonu warto wykonać wszelkie niezbędne czynności, które zabezpieczą rośliny przed zimą, jak również przygotują przestrzeń ogrodową do kolejnego sezonu. Z pewnością pomogą w tym narzędzia od marki Cellfast.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj