Lotnisko Strachowice: w chwili rozpoczęcia oblężenia okazało się niedostępne i to dla obu stron

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części miasta, w odległości ok. 10 km od jego centrum. Wybudowany jako drugi wrocławski port lotniczy, mieści się w Strachowicach.

Decyzję na budowę wydano w 1934 roku, budowę rozpoczęto w 1936 roku, a ostatecznie oddano do użytku w 1938 roku. Port – wybudowany głównie rękami przymusowych robotników oraz więźniów, służył na potrzeby tylko i wyłącznie wojska niemieckiego. Strachowice – Flughafen Breslau-Schöngarten, obsługiwały niemal wyłącznie loty wojskowe. Była to baza wojskowej szkoły lotniczej Luftkriegsschule Breslau-Schöngarten, później przemianowanej na Luftkriegsschule. Do lotów cywilnych wykorzystywano lotnisko w Gądowie.

Podczas drugiej wojny światowej lotnisko było, tak jak i miasto Wrocław, na uboczu działań wojennych. Dopiero kiedy zbliżał się front rosyjski, a Wrocław został ogłoszony twierdzą, zaczęła wzrastać rola lotniska Strachowice, jako kanału zaopatrzenia. W chwili rozpoczęcia oblężenia Wrocławia, z końcem stycznia 1945 roku, lotnisko z dnia na dzień okazało się niedostępne i to dla obu stron. Obrońcy Wrocławia korzystali z pierwszego lotniska Gądów Mały. W maju 1945 roku, Lotnisko zostało zajęte przez Rosjan, którzy chcieli tu zrobić siedzibę swojego dowództwa. Jednak zniszczenia powodujące problemy z infrastrukturą – uruchomieniem wodociągów, kanalizacji i elektryczności, spowodowały, że plany się nie ziściły a ostatecznie Rosjanie zajęli Legnicę.

Od czerwca 1945 roku do wiosny 1946 roku, utrzymywany był także ruch cywilny, reaktywowany przez PLL LOT. Wkrótce jednak loty cywilne przeniesiono na trawiaste Lotnisko Gądów Mały.

W latach 1952-1953 wydłużono betonową drogę startową i port w Strachowicach ponownie włączono w sieć stałych połączeń krajowych Polskich Linii Lotniczych. Loty odbywały się do Warszawy, Łodzi, Poznania, Katowic, Krakowa, Rzeszowa, Gdańska, Szczecina i Koszalina.

W styczniu 1992 roku powołana została spółka Port Lotniczy Wrocław S.A., natomiast aktywa portu lotniczego we Wrocławiu, obsługiwane przez państwowe władze polskich portów lotniczych, zostały przekazane spółce rok później. Pierwsze loty międzynarodowe zostały zainaugurowane w styczniu 1993 roku. Premierowym kierunkiem był niemiecki Frankfurt nad Menem.

6 grudnia 2005 roku port zyskał również swojego patrona – wybitnego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika, który w przeszłości studiował i pobierał stypendium we Wrocławiu. Wówczas także oddano do użytku nową część terminala.

Międzynarodowy port lotniczy Wrocław – Strachowice im. Mikołaja Kopernika rozwija się bardzo dynamiczne – w 2007 roku po raz pierwszy (jako piąty polski port lotniczy po lotniskach w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku) przekroczył próg obsługi miliona pasażerów rocznie, obsługując 1 270 825 osób, a w roku 2014 jako piąty polski port lotniczy przekroczył próg obsługi 2 mln pasażerów rocznie. Obecnie na ukończeniu jest budowa trzeciego terminala, który zwiększy przepustowość lotniska do ponad trzech milionów pasażerów w ciągu roku.

Publikacja powstała dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj