J. STOLTENBERG O AKCESJI SZWECJI DO NATO: SOJUSZ PÓŁNOCNOATLANTYCKI JEST WIĘKSZY I SILNIEJSZY

Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg, powiedział, że dzięki akcesji Szwecji, Sojusz Północnoatlantycki jest większy i silniejszy. Szwedzka flaga została dziś wciągnięta na masz przed kwaterą główną NATO w Brukseli. Kraj ten jest członkiem Sojuszu od ub. tygodnia, kiedy złożył w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne.

Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg, podczas dzisiejszej ceremonii zaznaczył, że Szwecja jest objęta tarczą ochroną i ma ostateczne gwarancje bezpieczeństwa zgodnie z zasadą kolektywnej obrony.

– Wszyscy za jednego i jeden za wszystkich. Szwecja jest bezpieczniejsza będąc w NATO, niż poza nim, a NATO jest silniejsze ze Szwecją jako krajem członkowskim, niż państwem partnerskim. To jest dobry dzień dla Szwecji, dla NATO i dobry dzień dla stabilności i bezpieczeństwa w Europie – mówił Jens Stoltenberg.

Szef Sojuszu powiedział też, że Szwecja ma najnowocześniejsze zdolności, wyszkolone siły zbrojne, prężny przemysł i wydaje na obronność ponad 2 proc. PKB. Zaznaczył, że Szwecja przez swoje członkostwo w ONZ i Unii Europejskiej pokazała, że jest przywiązana do wielostronnej, międzynarodowej współpracy.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj