PREZYDENT ANDRZEJ DUDA ODWIEDZI NOWOCZESNĄ AMERYKAŃSKĄ ELEKTROWNIĘ ATOMOWĄ. PODOBNA MA POWSTAĆ W POLSCE

fot. youtube.com

Późnym popołudniem przebywający w USA prezydent Andrzej Duda odwiedzi elektrownię atomową w stanie Georgia. Oddano tam do użytku nowy blok jądrowy, który korzysta z reaktora firmy Westinghouse. Spółka ma uczestniczyć również w budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Andrzej Duda, przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych, uda4 się późnym popołudniem do elektrowni atomowej w stanie Georgia. W siłowni oddano do użytku nowy blok jądrowy korzystający z reaktora produkcji spółki Westinghouse, która już niedługo ma budować elektrownię jądrową na terenie Polski.

Były wiceszef MSZ, poseł Marcin Przydacz z PiS, mówił na antenie TV Trwam, że energetyka jądrowa jest jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa energetycznego.

– Jako rząd Prawa i Sprawiedliwości daleko poszliśmy w „ofensywie” planowania, a następnie budowy elektrowni atomowej właśnie z Amerykanami. Tu jest też wymiar geopolityczny. Donald Tusk z przewidywalnych dla nas powodów puszcza oko raczej do partnerów europejskich, co stawia pewne znaki zapytania w Waszyngtonie. Nie mówię, że nie trzeba z Amerykanami umieć handlować i czasami się potargować – to robiliśmy i my, ale próba zmiany elektrowni albo zmiany inwestora odwlecze realizację tego projektu na kolejne lata – zwrócił uwagę polityk.

Budowa elektrowni jądrowej w gminie Choczewo na Pomorzu ma ruszyć w 2026 roku. Pierwszy blok jądrowy ma zostać oddany do użytku w 2033 roku.

Wojewoda pomorski nie wykluczyła zmiany lokalizacji elektrowni. Mogłoby to opóźnić inwestycję. Rząd jednak twierdzi, że nie ma takich planów.

Ponadto prezydent Andrzej Duda złoży dziś wizytę w 3 Dywizji Piechoty Sił Lądowych USA w Fort Stewart i spotka się z amerykańskimi żołnierzami. Głowa państwa weźmie udział w demonstracji nowego modelu czołgu Abrams i śmigłowca Apache.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj