Ekspert: Strategiczne pomysły w Unii Europejskiej wychodzą od polityków niemieckich. Natomiast polski premier ochoczo na nie przystaje,

Strategiczne pomysły w Unii Europejskiej wychodzą od polityków niemieckich. Natomiast polski premier ochoczo na nie przystaje, jakby wybiega naprzeciw propozycjom. Po pierwsze, zapewnia o swoim poparciu ważne osoby w Europie Zachodniej, przede wszystkim wśród establishmentu niemieckiego. Po drugie, próbuje przekonywać Polaków, że to są pomysły korzystne również dla polskiego bezpieczeństwa – wskazał prof. Tomasz Grzegorz Grosse, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Trwa kampania do Parlamentu Europejskiego. W jej trakcie pada wiele obietnic odnoszących – po stronie rządzącej – do zmian traktatowych, mówiących m.in. o zniesieniu jednomyślnego głosowania w Unii Europejskiej na rzecz większości kwalifikowanej. Natomiast po stronie prawicowej pojawiają się deklaracje odrzucenia pakietu klimatycznego czy paktu migracyjnego.

– To bardzo istotne deklaracje z punktu widzenia oczekiwań polskich wyborców. Przede wszystkim one dotyczą tego, co ewentualnie może zrobić rząd w ramach instytucji międzyrządowych UE. (…) Jeśli chodzi o ugrupowania konserwatywne, trudniej będzie realizować obietnice w samym PE. Natomiast jeżeli prawica doszłaby do władzy w Polsce, wówczas z poziomu rządu takie obietnice mają znaczenie i rząd mógłby je wcielić w życie – zauważył prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj