Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, został uznany w 2024 roku za najlepszego polskiego naukowca w dziedzinie medycyny w rankingu Research.com – podała uczelnia w komunikacie. Naukowiec jest kardiologiem. Awansował w rankingu o ponad 300 pozycji.

Wrocławska uczelnia poinformowała w komunikacie, że ogłoszone wyniki trzeciej edycji rankingu Research.com obejmują między innymi zestawienie najlepszych naukowców w dziedzinie medycyny.

„Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został uznany w 2024 roku za najlepszego naukowca w dziedzinie medycyny w Polsce w rankingu Research.com ze wskaźnikiem indeksu D 157, zajmując 607 miejsce na świecie i awansując z 949 pozycji sprzed dwóch lat” – napisano w komunikacie.

W zestawieniu Research.com. w kategorii immunologii prof. Marek Jutel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, z indeksem D 60, uplasował się na 5 miejscu w kraju. Wśród naukowców w tej dziedzinie na świecie znalazł się na 2447 miejscu.

„Rankingi takie jak Research.com są cennym narzędziem do oceny osiągnięć naukowych i porównania wkładu badawczego różnych krajów i instytucji. Polscy naukowcy są widoczni w dziedzinach takich, jak kardiologia, onkologia czy genetyka. Ta widoczność zależy w dużej mierze od zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej drogi naukowej. Jeśli mamy być zauważalni w świecie, musimy realizować badania w międzynarodowych grupach, mieć realny wpływ na ich kształt i przebieg. I nie lekceważyłbym roli szczęścia – ja miałem go w życiu sporo” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Ponikowski.

W dziedzinie medycyny w rankingu Research.com zostało ocenionych łącznie 70 tys. 665 naukowców z całego świata w tym zaledwie 21 naukowców z Polski. W świecie prof. Ponikowski zajmuje 607 pozycję. Drugi na liście z Polski Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego zajął 1962 miejsce. Trzecia Jolanta Lissowska z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego jest na pozycji 3058 wśród naukowców w świecie.

Ranking Research.com opiera się na podstawie danych zebranych na dzień 21.11.2023 z serwisów Microsoft Academic Graph oraz Google Scholar. Uwzględniane są tam trzy wskaźniki bibliometryczne: indeks Hirscha, liczba cytowań i liczba publikacji.(PAP)

Roman Skiba

źródło: naukawpolsce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj