Ważny apel Mateusza Morawieckiego do rządu Tuska

fot. youtube.com

Były premier Mateusz Morawiecki zaapelował do obecnego rządu, aby nie odwlekał w czasie wprowadzenia Krajowego Systemu Elektronicznego Faktur. Wiceprezes PiS-u ostrzegł, że grozi nam zapaść w finansach publicznych. Już dziś rośnie dziura budżetowa. Na koniec maja wyniosła 53 mld złotych. Co więcej, rośnie też luka w podatku VAT.

Były szef polskiego rządu powiedział, że uszczelnienie budżetu stało się faktem dzięki wdrożeniu dziesiątek, jeśli nie setek rozwiązań informatycznych. Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zostawił swoim następcom projekt Krajowego Systemu Elektronicznego Faktur. Regulacje mają obowiązywać dopiero od lutego 2026 roku.

– Wzywam ich z Sejmu, z Sali Kolumnowej, żeby tego nie robili, bo to jest jak zaproszenie do mafii VAT-owskich, wysłane pocztą z Ministerstwa Finansów: „Halo, tutaj zmieniły się rządy i możecie znowu hulać po Polsce, jak wiatr na Podhalu”. Przecież to są pieniądze wszystkich obywateli. Przecież te dziury nie biorą się z niczego. Wystarczy popatrzeć, jak wyglądało zarządzanie finansami publicznymi, jak wyglądała naprawa budżetu w czasach, kiedy rządziła ekipa Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Mateusz Morawiecki.

Krajowy System Elektroniczny Faktur miał być wdrożony od 1 lipca tego roku. Obowiązek wystawiania faktur w systemie obejmie podatników podatku od towarów i usług. 1 lutego 2026 roku obejmie on firmy, których obroty przekraczają 200 mln złotych, dwa miesiące później – pozostałe podmioty gospodarcze.

Rząd tłumaczył, że przesunięcie wdrożenia Krajowego Systemu Elektronicznego Faktur pozwoli na lepsze przygotowanie podatników do e-fakturowania.

RIRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj