Takiego kryzysu w Polskiej Policji jak w tej chwili nie mieliśmy od początku transformacji ustrojowej. Żądamy od pana premiera podjęcia zmiany decyzji odnośnie podwyżek uposażeń w 2025 roku, ponieważ uważamy, że 5 proc. podwyżki to żenująca kwota, która w żaden sposób nie zachęci do wstępowania w szeregi Polskiej Policji – mówił wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, mł. insp. Andrzej Szary, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów nie wyklucza wznowienia akcji protestacyjnej. Strona społeczna domaga się wyższego wzrostu uposażeń w 2025 r. od tego, który zapisano w projekcie budżetu. Rząd proponuje 5 proc.; policjanci minimum 15 procent. [czytaj więcej]
Jak wskazał mł. insp. Andrzej Szary, w Polskiej Policji jest kryzys kadrowy (brakuje ponad 14,5 tysiąca policjantów) i finansowy, który dotyczy wynagradzania policjantów za służbę.
– Takiego kryzysu jak w tej chwili nie mieliśmy od początku transformacji ustrojowej. Żądamy od pana premiera podjęcia zmiany decyzji odnośnie podwyżek uposażeń w 2025 roku, ponieważ uważamy, że 5 proc. podwyżki to żenująca kwota, która w żaden sposób ani nie zachęci do wstępowania w szeregi Polskiej Policji, ani nie daje gwarancji, że ci, którzy posiadają uprawnienia emerytalne albo nawet ci, którzy jeszcze ich nie posiadają, odejdą ze służby z powodu stresu, frustracji, która jest wywołana dodatkowymi obciążeniami. Dla przykładu podam informację (…), że Komendant Stołeczny Policji oświadczył, że stołeczna policja pracuje w systemie alarmowym, ponieważ brakuje 2,5 tysiąca policjantów – podkreślił mł. insp. Andrzej Szary.
Dodał, że taka sytuacja skutkuje pogorszeniem stanu bezpieczeństwa, wydłużeniem czasu interwencji i zwiększoną absencją chorobową policjantów, którzy są przemęczeni dodatkowymi obowiązkami. Jednak zapewnił, że w poczuciu odpowiedzialności policjanci zrobią wszystko, aby Polacy czuli się bezpiecznie.
– Trzeba policjantom stworzyć godne warunki pracy i służby. Dzisiaj 30 tys. obiektów policyjnych jest z okresu jeszcze dawnego systemu i wymagają remontu. Uposażenia w stosunku do rynku pracy są bardzo niewielkie. Podniesiono uposażenie dla osoby, która chce wstąpić do Policji o tysiąc złotych, ale – jak widzimy – nie przenosi to najmniejszego efektu. Największa zapaść jest w dużych miastach: Warszawa, Katowice, Poznań, Gdańsk, Kraków. Tam jest 70 procent wakatów (…). Warto by było, aby rządzący usiedli do konkretnych rozmów, ale bez pozorowania tych rozmów – wskazał gość Radia Maryja.
W najbliższych dniach ma się odbyć spotkanie związkowców z kierownictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Związek przedstawił Pakiet dla Policji. Wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów zwrócił uwagę, że Polska Policja chce, aby m.in. ich budżet był konstruowany na wzór Ministerstwa Obrony Narodowej, czyli w korelacji do PKB. Drugim ich postulatem – jak dodał – jest kwestia świadczeń socjalnych, które myłaby być zrównane do tych, jakie otrzymuje wojsko. Od efektów rozmów z MSWiA związkowcy uzależniają odwieszenie akcji protestacyjnej.
– Nie będę ujawniał szczegółów, dajemy szansę panu ministrowi. Jest to ostatnia szansa, ponieważ spotkaliśmy się z poprzednim ministrem Kierwińskim, z wiceministrami. Te rozmowy są – można powiedzieć – eleganckie, natomiast nie przynoszą żadnego efektu. (…) Opowiadanie, że „dużo robimy”, to jest za mało. Musimy mieć konkret i chcemy mieć jakiś dokument z tego spotkania podpisany przez ministra, że zobowiązuje się – jeżeli nie w tym roku, to w następnym – zrealizować nasze postulaty – zaznaczył mł. insp. Andrzej Szary.
Wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów podkreślił również, że zdarzały się sytuacje, gdzie policja była uwikłana w spory polityczne.
– Jako policjanci żądaliśmy wielokrotnie, aby władza nie wpływała na działania Polskiej Policji. Zapewne takie elementy mogą w świadomości młodych Polaków wywołać niechęć do wstępowania do Polskiej Policji w obawie, że w przyszłości może się to powtórzyć. Politycy: ręce precz od Polskiej Policji! – podkreślił.
Całość rozmowy w audycji „Aktualności dnia” można wysłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl