Naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w światowej elicie

W tegorocznej edycji rankingu World’s Top 2 proc. Scientists znalazła się liczna reprezentacja Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W kategorii, obejmującej całość dorobku naukowego, uwzględniono dziewięcioro badaczy z UMW. Druga kategoria dotyczy osiągnięć naukowych i publikacji w 2023 r. W tym zestawieniu wyróżniono 28 naukowców tej uczelni – o 9 więcej niż w ub. r.

Tak duży wzrost liczby wyróżnionych naukowców w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia jest dla nas powodem do satysfakcji – mówi prof. Piotr Ponikowski, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Na liście najczęściej cytowanych badaczy na świecie w 2023 r. znalazło się wiele nowych nazwisk Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. To dla mnie bardzo ważne w kontekście działań, które prowadzimy na rzecz budowania doskonałości w nauce. Sukcesy naszych badaczy są potwierdzeniem, że jest to słuszny kierunek, a potencjał naszej kadry naukowej rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. Obecność naszych naukowców w tym rankingu to nie tylko element budowania naszej pozycji na arenie międzynarodowej, ale także silny atut w przyciąganiu najlepszych studentów, doktorantów i pracowników naukowych oraz większa szansa na nawiązanie współpracy z biznesem i przemysłem.

World’s Top 2 proc. Scientists jest prestiżowym zestawieniem przygotowywanym przez zespół badawczy pod kierownictwem profesora Johna Ioannidisa z Uniwersytetu Stanforda. Ranking ten powstaje przy współpracy z wydawnictwem Elsevier i systemem baz danych Scopus, który gromadzi szczegółowe informacje na temat publikacji naukowych i cytowań. Ranking ten ma na celu identyfikację 2 proc. najlepszych naukowców na świecie, bazując na ich wkładzie w rozwój nauki i osiągnięciach badawczych. Z tego powodu ma ogromne znaczenie zarówno dla naukowców, jak i dla samej uczelni.

Dla badaczy to prestiżowe wyróżnienie, które potwierdza, że ich praca ma znaczący wpływ na rozwój nauki w świecie. Znalezienie się w takim zestawieniu zwiększa ich rozpoznawalność międzynarodową, ułatwia dostęp do grantów i współpracy z innymi instytucjami badawczymi oraz podkreśla jakość ich dorobku naukowego.

Ranking opiera się na kompleksowej analizie dorobku naukowego z uwzględnieniem obiektywnych wskaźników, m.in: liczby cytowań, wskaźnika Hirscha (h-index), liczby publikacji naukowych w czasopismach o dużym wpływie.

Zestawienie składa się z dwóch odrębnych kategorii. Pierwsza z nich obejmuje całość kariery naukowej, od początku działalności do ostatniego roku. W drugiej kategorii ocenia się osiągnięcia naukowe za ostatni rok.

Naukowcy UMW w kategorii, dotyczącej całego dorobku naukowego w edycji rankingu Top 2 proc. 2024 (kolejność według pozycji w rankingu):

1. Prof. dr hab. Piotr Ponikowski

2 Prof. dr hab. Jacek Szepietowski

3. Prof. dr hab. Marek Jutel

4. Prof. dr hab. Ewa Anita Jankowska

5. Prof. dr hab. Adam Matkowski

6. Prof. dr hab. Piotr Dzięgiel

7. Prof. dr hab. Maciej Zabel

8. Prof. dr hab. Joseph Prandota

9. Prof. dr hab. Małgorzata Krzystek-Korpacka

W kategorii, obejmującej osiągnięcia naukowe za ostatni rok znalazło się 28 naukowców UMW (kolejność według pozycji w rankingu):

1. Prof. dr hab. Piotr Ponikowski

2. Prof. dr hab. Ewa Anita Jankowska

3. Prof. dr hab. Marek Jutel

4. Prof. dr hab. Jacek Szepietowski

5. Prof. dr hab. Błażej Misiak

6. Prof. dr hab. Łukasz Matusiak

7. Prof. dr hab. Agata Mulak

8 Prof. dr hab. Izabella Uchmanowicz

9. Prof. dr hab. Adam Matkowski

10. Dr Anna Paradowska-Stolarz

11. Prof. dr hab. Julita Kulbacka

12 Prof. dr hab. Andrzej Szuba

13. Prof. dr hab. Mieszko Więckiewicz

14. Prof. dr hab. Agnieszka Piwowar

15. Dr Maciej Spiegel

16. Prof. dr hab. Izabela Fecka

17. Dr hab. Maria Magdalena, Bujnowska-Fedak, prof. UMW

18. Dr hab. Bożena Karolewicz, prof. UMW

19. Prof. dr hab. Małgorzata Krzystek-Korpacka

20. Prof. dr hab. Katarzyna Zatońska

21. Dr hab. Kinga Grzech-Leśniak, prof. UMW

22. Prof. dr hab. Joanna Rosińczuk

23. Prof. dr hab. Anna Brzecka

24. Dr hab. Monika Biernat

25. Dr Beata Kowalska-Krochmal

26. Dr Sylwia Płaczkowska

27. Dr Izabela Berdowska

28. Dr Jolanta Sarowska

To kolejne wyróżnienie dla Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Przypomnijmy UMW jest jedyną polską uczelnią medyczną notowaną w tegorocznej edycji Academic Ranking of World Universities (ARWU).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj