Tak naprawdę nie poznaliśmy zarzutów oprócz tego, że mała grupa osób zgłasza zastrzeżenia, natomiast pracownicy, studenci, doktoranci – a to jest naprawdę duża liczba osób – stoją murem za swoim rektorem. Trwa postępowanie. Mam nadzieję, że w trakcie tego postępowania wszystko zostanie wyjaśnione, zostanie wzięta pod uwagę opinia społeczności akademickiej – mówił prof. Grzegorz Musiał, wykładowca UAM i AKSiM, członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu, komentując w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja próbę odwołania rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, prof. Piotra Borka.
Akademickie Kluby Obywatelskie wystosowały oświadczenie ws. próby odwołania rektora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, prof. Piotra Borka. AKO uważają, że jest to decyzja polityczna. Jak wskazał prof. Grzegorz Musiał, rektor UKEN podczas swojej pierwszej kadencji wyprowadził zadłużoną i zaniedbaną uczelnię na prostą.
– Dzisiaj uczelnia ma drugą (największą – radiomaryja.pl) liczbę studentów (…) w Krakowie, bardzo dobrze funkcjonuje naukowo, ma znakomite oceny, ewaluacje. W tej sytuacji mała organizacja związkowa (jedna z czterech działających na uczelni) (…), Inicjatywa Pracownicza, (…) zgłasza zarzuty bezpośrednio do pana ministra (nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusza Wieczorka – radiomaryja.pl). Pan minister bezpośrednio spotkał się z Inicjatywą Pracowniczą i następnie podjął działania, które – naszym zdaniem – są (…) stronnicze, abstrahują od autonomii uczelni (…) właściwie nie wiadomo, w imię czego. Tak naprawdę nie poznaliśmy zarzutów oprócz tego, że (…) mała grupa osób zgłasza zastrzeżenia, natomiast pracownicy, studenci, doktoranci – a to jest naprawdę duża liczba osób – stoją murem za swoim rektorem – nakreślił sytuację gość „Aktualności dnia”.
Wykładowca UAM i AKSiM zaznaczył, że warto byłoby wysłuchać jakichkolwiek argumentów w tej sprawie, bo sytuacja jest kuriozalna.
– Trwa postępowanie. Mam nadzieję, że w trakcie tego postępowania wszystko zostanie wyjaśnione, zostanie wzięta pod uwagę opinia społeczności akademickiej, jaka miała prawo wybrać sobie rektora, który naprawdę naprawił tę uczelnię i wyprowadził ją – jak to się mówi – na spokojne wody – podkreślił rozmówca Radia Maryja.
Akademickie Kluby Obywatelskie wspierają rektora UKEN, gdyż jego odwołanie stanowiłoby bardzo niebezpieczny precedens.
– Jeżeli powstanie tego typu precedens, to będzie to bardzo groźne dla autonomii uczelni. Tradycja autonomii uczelni wpisana w ustawy i nasza niezależność zawsze była naszą siłą. To jest siła Polski (…). Rządy się zmieniają, ale ważne jest, żeby (…) uniwersytety (…) pozostały niezależne, bo tylko wtedy efekty badań naukowych mogą dać dobre owoce – zaznaczył naukowiec.
radiomaryja.pl