Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” przedstawiło założenia programowe reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości

Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” w Krakowie przedstawiło założenia programowe reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Sędziowie podkreślili, że podjęli działania w związku z powstałym zagrożeniem dla państwa prawa. W uchwale programowej przedstawiono propozycje rozwiązań dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Trybunału Konstytucyjnego, które mają pomóc w zakończeniu konfliktu i odzyskaniu zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości.

Powołany został Zespół ds. Przywracania Praworządności. Gremium to ma monitorować i opisywać naruszenia prawa oraz przygotowywać projekty zmierzające do przywrócenia rządów prawa. Sędziowie postulują nową KRS składającą się z trzech sekcji: ds. ochrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów; ds. sądów powszechnych, wojskowych oraz Sądu Najwyższego; do spraw sądów administracyjnych.

Aby przeciwdziałać oligarchizacji systemu, funkcję będzie można pełnić tylko w jednej z sekcji – wyjaśnił sędzia Zygmunt Drożdżejko, który mówił także o motywach tych zmian.

– Motywem wprowadzenia podziału na te sekcje w Krajowej Radzie Sądownictwa był też sposób wybierania, ponieważ do sekcji ds. niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów byliby sędziowie wybierani przez sędziów. Natomiast w przypadku sekcji ds. sądów administracyjnych i sądów powszechnych to tutaj byłyby demokratyczne wybory albo wybory powszechne, albo wybory byłyby dokonywane przez Sejm, Senat lub przez Zgromadzenie Narodowe – powiedział sędzia Zygmunt Drożdżejko.

W przypadku Trybunału Konstytucyjnego – jak wskazał sędzia Zygmunt Drożdżejko – zaproponowano m.in. dopuszczalność wyboru nowego sędziego dopiero po upływie kadencji dotychczasowego, odebranie ślubowania od sędziego przez marszałka Sejmu czy obligatoryjne publiczne wysłuchanie kandydata na sędziego.

– Aby każdy obywatel mógł zapoznać się z tym, kto jest kandydatem na sędziego. Oczywiście zostałoby to, że to Sejm by ostatecznie wybierał, ale wtedy społeczeństwo by wiedziało, mogłoby zadawać pytania, jaki system wartości reprezentuje dany sędzia – mówił sędzia Zygmunt Drożdżejko.

Sędziowie mają świadomość, że wprowadzenie niektórych zmian wymaga zmiany Konstytucji RP, dlatego zaapelowali do wszystkich sił politycznych o porozumienie ponad podziałami dla dobra wymiaru sprawiedliwości i Rzeczpospolitej.

Z całością uchwały programowej można się zapoznać na stronie internetowej Radia Maryja.

RIRM

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj