Geografia zniknie ze szkół? Kolejne środowiska ostrzegają przed zmianą

artykuł sponsorowany

Ze szkół podstawowych może zniknąć geografia. Przedmiot może zostać włączony do przyrody. Przed taką zmianą ostrzegają kolejne środowiska.

„Bardziej zintegrowane nauczanie” – tak resort edukacji tłumaczy połączenie biologii, chemii, fizyki czy geografii w jeden przedmiot. Obecnie przyroda nauczana jest tylko w czwartej klasie. Geografia pojawia się w klasie piątej, a po zmianach mogłaby całkiem zniknąć z planów zajęć w szkołach podstawowych. Ostrzegł przed tym prof. Tomasz Rachwał z Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

– Stanowisko organizacji geograficznych, w tym Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Komitetu Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk, Konferencji Kierowników Jednostek Geograficznych, a nawet Międzynarodowej Unii Geograficznej jest takie, że nie należy ograniczać edukacji geograficznej w szkołach podstawowych – wskazał prof. Tomasz Rachwał.

Jak tłumaczył ekspert, próba włączenia geografii do przyrody razem z biologią, chemią i fizyką bez względu na to, czy do klasy szóstej szkoły podstawowej, czy dłużej do klasy ósmej – jest nieporozumieniem. „Wynika z niezrozumienia tego, czym jest geografia. Nie jest ona wyłącznie nauką przyrodniczą” – zauważył prof. Tomasz Rachwał.

– Jest także przedmiotem społeczno-ekonomicznym. Ogromna wartość geografii wynika z tego, że uczy ona o relacjach między środowiskiem przyrodniczym a działalnością człowieka, czyli przestrzenią społeczną, gospodarczą, kulturową. Włączenie geografii do przyrody oznacza, że podzielimy geografię na dwie części. Geografia społeczno-ekonomiczna zniknie, a więc nie będzie uczona w szkole podstawowej. To jest ze szkodą dla uczniów – dodał rozmówca.

W erze globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, migracja i rosnące napięcia międzynarodowe edukacja geograficzna jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

– Jeśli chcemy uczyć o zmianach klimatu, o zrównoważonym rozwoju, to przecież nie możemy pominąć tego komponentu społeczno-gospodarczego, tego jak człowiek gospodaruje, jak wpływa i jak te elementy przyrodnicze wpływają na niego. O tym właśnie jest geografia – powiedział prof. Tomasz Rachwał z Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Przeciwko propozycji resortu edukacji protestują kolejne środowiska. Podnoszą, że w przeszłości przyroda spowodowała deficyty wiedzy i umiejętności uczniów.

TV Trwam News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj