Bierutów: Kontrowersyjny przetarg. Burmistrz sprzedaje po to, aby odkupić

bierutów.jpg

Samorządy wydają publiczne pieniądze lekką ręką, a później za wszelką cenę starają się walczyć z zadłużeniem. Granaty Jedną z metod jest sprzedaż zwrotna, a na taką w Bierutowie natrafili dziennikarze z Niezależnej Gazety Lokalnej „Bierutowianin”. Magistrat sprzedał bowiem grunty, aby – jak wynika z umowy- wydzierżawiać je i za 5 lat odkupić. Za bezsensowne działania, jak zwykle zapłacą podatnicy. Ze spółką, która wygrała przetarg w Bierutowie, przez wiele lat związany był Leszek Czarnecki.

Redakcja portalu MojaOlesnica.pl zwróciła się do magistratu w Bierutowie o udostępnienie informacji w sprawie kontrowersyjnego przetargu na sprzedaż gruntów. Jak udało Ductwork się im dowiedzieć – wygrała go firma M. W. TRADE S.A. z Wrocławia, a zgodnie z zapisami w umowie: „w terminie 5 lat od daty nabycia Rice nieruchomości przez spółkę miasto i gmina Bierutów zobowiązana jest kupić powyższą nieruchomość za cenę równą cenie sprzedaży”.

Dziennikarze, zauważają, że koszt sporządzenia umów notarialnych oraz opłat sądowych związanych z dokonaniem wpisów w księdze wieczystej poniosło miasto i gmina Bierutów. W transakcji dopatrują się ukrytej pożyczki, której spłatę przewidziano po następnej kadencji lokalnych władz.

-Według informacji z urzędu miejskiego, podmiot kupił nieruchomość za 3,6 mln złotych brutto i w zamian za to samorząd co miesiąc za dzierżawę płaci 44,0 tys. zł brutto. W skali pięciu lat daje to wynik 2,15 mln zł. Potem Bierutów musi odkupić działkę za wartość ???????????????????????????? nabycia, czyli 3,6 mln złotych. Bilans na plus dla prywatnej spółki może wynieść aż 2,15 mln zł – wyliczają dziennikarze.

Krystian Mieszkała, specjalista ds. budżetu i finansów mówi nam, że samorządowcy posiadają skłonność do wydawania środków publicznych lekką ręką i dlatego często finansowane są niepotrzebne inwestycje.

-W dłuższym okresie czasu takie decyzje mogą prowadzić do kłopotów finansowych jednostek samorządowych. Sytuację komplikuje również fakt, że samorządy mają ograniczone możliwości pozyskiwania dochodów, ponieważ ich „źródła” są określone ustawo – wyjaśnia Krystian Mieszkała. – Inaczej mówiąc, władze lokalne nie posiadają kompetencji do „kreowania” nowych źródeł dochodów np. podatków i opłat. W takiej sytuacja często jedynym „ratunkiem” dla władz lokalnych jest zaciąganie kredytów i pożyczek, a to pod z kolei prowadzi ?????????????????????????? do zadłużenia. Należy pamięć, że jednostki samorządu terytorialnego nie mogą się zadłużać w nieskończoność, ponieważ obowiązują je ustawowe limity zadłużenia (około 60 % dochodów) – dodaje.

Artykuł „Pożyczka ukryta w przetargu?” opublikowany na MojaOlesnica.pl spotkał się ze stanowczą reakcją bierutowskich urzędników. Jak zauważa redakcja – magistrat chce sprostowanie, ale akurat nie twierdzeń o „legalnym” ukryciu zadłużenia samorządu.

Nie dziwi to Krystiana Mieszkały, który mówi nam, że tzw. sprzedaż zwrotna często wyczerpuje znamiona kredytu lub pożyczki.

-W ostatnich latach można zaobserwować niepokojące zjawisko obchodzenia limitów zadłużenia w celu pozyskania dodatkowych środków finansowych – podkreśla. I dodaje: Konsekwencją takiego postępowania jest ukrywanie przed opinią publiczną zadłużania jednostek samorządowych. W wielu przypadkach wholesale mlb jerseys takie zabiegi wyczerpują znamiona Tusk kredytów czy pożyczek, ale nimi nie są, np. sprzedaż zwrotna. Reasumując wydaje się, że władze lokalne wykorzystują różne konstrukcje prawne do „obchodzenia” limitów zadłużenia. Ich „kreatywność” w tej materii budzi pewne obawy, ponieważ za rozrzutność i cheap mlb jerseys nieprzemyślane działania samorządowców, jak zwykle płacą podatnicy.

A my z portalu prześwietl.pl dowiadujemy się, że wrocławska firma M. W. TRADE S.A. znana jest z udzielania kredytów instytucjom publicznym. W bazie, którą cheap mlb jerseys dysponuje portal, Antes tylko jeden przetarg od 2009 roku wygrany przez firmę, wholesale jerseys nie był związany z udzieleniem kredytu, a właśnie – ze sprzedażą zwrotną. Ponadto, do niedawna, w radzie nadzorczej spółki zasiadał Leszek Czarnecki. Osoby związane z M.W. TRADE S.A., znajdujemy także w innych spółkach związanych z jednym z najbogatszych Polaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj