Budżet województwa w 2016 r.: Więcej pieniędzy na administrację publiczną niż na ochronę zdrowia

budzet.JPG

**Mniejszy deficyt niż w tym roku, ale i mniejsze dochody. Najwięcej pieniędzy województwo przeznaczy na transport – ponad 530 mln zł i na rolnictwo – 255 mln. Na administrację publiczną pójdzie ponad 70 mln zł, a na ochronę zdrowia – ponad 50 mln zł. 88 mln zł będą kosztowały podatników instytucje kultury finansowane przez województwo, a Teatr Polski dostanie 850 tys. zł więcej niż tym roku.**

Według marszałka Cezarego Przybylskiego budżet na 2016 rok jest budżetem prorozwojowym. Urząd marszałkowski szacuje dochody na poziomie ponad jednego miliarda 155 mln zł. To 47 milionów mniej niż w budżecie na rok 2015. Wydatki szacuje się na kwotę 1 mld 266 mln zł. 

>-W wydatkach nie ma przekazania kwoty ponad 65 mln zł do budżetu państwa na „janosikowe”. To zasługa naszych parlamentarzystów – podkreśla marszałek.

Dzięki temu w budżecie województwa znajdzie się 110 mln więcej.

Na jakie działania zostaną przeznaczone pieniądze? Najwięcej pieniędzy przeznaczono na transport – ponad 530 mln. Na rolnictwo i ochronę środowiska – ponad 255 milionów. Wsparcie rozwoju regionalnego – sto siedem milionów 889 tysięcy. Na kulturę przeznaczono ponad 88 milionów, a Teatr Polski we Wrocławiu dostanie 850 tysięcy zł więcej niż w 2015 r. Na administrację publiczną (ponad 70 milionów) marszałek wyda więcej niż na ochronę zdrowia (ponad 50 milionów). 

>-W przyszłym roku zamierzamy realizować 99 inwestycji. Pieniądze w całości będą pochodzić z budżetu województwa. Mówimy o kwocie 201 mln zł – wylicza Cezary Przybylski. 

Deficyt ma być mniejszy w porównaniu z rokiem bieżącym i wyniesie 111 mln zł (był 188 mln zł). Marszałek chce również zmniejszyć zadłużenie województwa o 58 mln zł. Więcej pieniędzy będzie przeznaczonych na naprawę dróg wojewódzkich, np. łatanie nawierzchni i utrzymanie infrastruktury. Planowana kwota na remonty to ok. 126 mln zł. Na ochronę zabytków województwo ma przeznaczyć kwotę 5 mln zł. 

>-W naszych dochodach 49 procent są to udziały w podatkach. W przyszłorocznym budżecie planujemy udział podatku CIT na poziomie 460 mln, a PIT – 104 mln zł. Staraniem urzędników i parlamentarzystów zdobywamy również pokaźne kwoty w trakcie roku budżetowego – dodaje Elżbieta Berezowska, skarbniczka województwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ