Mieszkańcy powiatu średzkiego nie mają co liczyć na wznowienie leczenia w szpitalu w Środzie Śląskiej od nowego roku

szpitalsr.JPG

**Cztery szpitale powiatowe na Dolnym Śląsku podpisały już z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakty na 2016 rok. Pozostałe czekają na wyniki spotkania z ministrem zdrowia. Termin podpisania aneksów wyznaczono na przyszły tydzień. A co ze szpitalem w Środzie Śląskiej?**

Jak informuje rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska, spółka Polskie Centrum Zdrowia nie wnioskowała o przyznanie środków na wznowienie działalności oddziałów szpitala w Środzie Śląskiej od 1 stycznia 2016 roku. 

Do wrocławskiego oddziału NFZ wpłynęło za to pismo, w którym PCZ Sp. z o.o. Środa Śląska prosi o rozpisanie dodatkowych postępowań konkursowych na świadczenie usług medycznych dla mieszkańców powiatu średzkiego z zakresu leczenia szpitalnego na oddziałach: położniczo-ginekologicznym, neonatologii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, anestezjologii i intensywnej terapii, okulistycznym i izbie przyjęć. Wartość całego kontraktu miałaby wynieść 17 777 611 złotych. PCZ chce też prowadzić zakład opiekuńczo-leczniczy. Tutaj wartość kontraktu szacuje na poziomie 1 758 330 złotych.

>-To nie jest takie proste przeprowadzić konkurs, jak nie ma tego dużego postępowania. Normalnie mamy umowy podpisane do końca czerwca 2016 roku, więc i tak jest przewidziany duży konkurs w pierwszej połowie 2016 roku – mówi Joanna Mierzwińska. – Jednak wszystko może się wydarzyć. Jest nowy rząd, nowy minister zdrowia i jeśli będzie wola. Dzisiaj trudno powiedzieć. Myślę, że po świętach będziemy mogli ustosunkować się do tego pisma. Na dzień dzisiejszy my musimy zaanektować te umowy, które mamy, które obowiązują. To dla nas jest priorytetem. Może więcej będziemy wiedzieć po świętach i wtedy ustosunkujemy się do pisma – tłumaczy rzeczniczka wrocławskiego NFZ-u. 

Obecnie w średzkim szpitalu działa odział pediatryczny i ambulatorium oraz świadczone są usługi z zakresu nocnej i świątecznej opieki. Pozostałe oddziały zostały zamknięte 1 lipca bieżącego roku na czas remontu. Szpital w pełnym zakresie miał wznowić działalność z dniem 1 stycznie przyszłego roku. Jak informuje starosta średzki Sebastian Burdzy, wygląda na to, że remonty dobiegają końca, co też potwierdził wiceprezes spółki Stanisław Pachołek.
 
Dzisiaj w ponowne otwarcie oddziałów wątpi już coraz więcej mieszkańców Środy Śląskiej i okolic. W mieście pojawiła się informacja, że PCZ chce wyłączyć jedno piętro budynku na działalność komercyjną. Informacji tej nie potwierdza Stanisław Pachołek. Jeżeli jednak NFZ nie zdecyduje się na ogłoszenie konkursu uzupełniającego, szpital będzie mógł ruszyć pełną parą dopiero od drugiej połowy 2016 roku. Obecnie pacjenci z powiatu średzkiego trafiają do szpitali w Brzegu Dolnym, Wołowie, Wrocławiu i Jaworze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj