WBO 2016. Co się zmieni w budżecie obywatelskim?

wbo16.png

**Kolejna edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego będzie przeprowadzana według nowych zasad. Głosować będą mogli już szesnastoletni wrocławianie, pojawi się też rejonizacja projektów. Jednak miasto nadal chce finansować z WBO inwestycje w szkołach i przedszkolach, co budziło najwięcej kontrowersji.**

W 2016 roku budżet obywatelski będzie realizowany według nowych zasad. Przedstawiciele magistratu zapewniają, że jest to efekt konsultacji z mieszkańcami, ankiet wypełnianych podczas głosowania, przeprowadzanych warsztatów i seminariów:
>-Zasady zostały opracowane w społecznym, otwartym systemie. I właśnie dlatego z roku na rok są one coraz bardziej społeczne – mówiła Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Biura Partycypacji Społecznej.

Jakie zmiany nas czekają? Po pierwsze, będzie rejonizacja. W tym celu urzędnicy podzielili miasto na 14 sektorów. Każdy z nich otrzyma 1,5 miliona złotych – 750 tysięcy na jeden duży projekt i tyle samo na małe (do 250 tysięcy każdy). Dzięki temu realizowane inwestycje będą rozłożone bardziej równomiernie na poszczególne osiedla. System ma też wspierać w ten sposób wspólne działania mieszkańców sąsiadujących osiedli.

>-Do tej pory obserwowaliśmy, że większość projektów wygrywało na południu Wrocławia. Teraz będzie można wyrównać szanse – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Nie oznacza to jednak końca projektów ogólnomiejskich. Tu jednak będzie większa konkurencja, gdyż do rozdysponowania zostaną cztery miliony złotych (maksymalny pułap projektu to 1 milion zł). Zsumowanie kwot przeznaczonych na projekty rejonowe i ogólnomiejskie pokazuje zaś kolejną niespodziankę – budżet obywatelski zwiększy się w przyszłym roku do kwoty 25 milionów złotych. To wciąż mniej niż postulowane przez opozycję w radzie miejskiej i ruchy miejskie kwoty, jednak zmiana jest zauważalna.

Nie zmieni się natomiast kwestia, która spotkała się z największą krytyką podczas minionej edycji WBO. Chodzi o finansowanie inwestycji na terenach szkół i przedszkoli. Przypomnijmy, że to właśnie szkolne boiska i hale sportowe zdobyły najwięcej głosów. W niektórych przypadkach liderami projektów byli zaś nauczyciele i dyrekcje szkół. W przyszłym roku takie sytuacje nie tylko będą nadal mieć miejsce – może ich być nawet więcej. Wszystko za sprawą możliwości głosowania osób mających już 16 lat. Można bowiem przypuszczać, że młodzież poprze projekty lansowane przez swoje szkoły.
Nabór wniosków rozpocznie się czwartego stycznia i potrwa do drugiego marca. Głosowanie odbędzie się najprawdopodobniej na przełomie września i października.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj