Beata Szydło uczciła pamięć śp. Aleksandry Natalli-Świat

ola-2.jpg

**Po spotkaniu z przedsiębiorcami i konferencji prasowej Beata Szydło uczciła pamięć śp. Aleksandry Natalli-Świat. Na pl. Solnym, pod tablicą tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej polskiej polityk, Beata Szydło złożyła wraz z posłem Jackiem Światem kwiaty i wspólnie się pomodlili. Wymowna chwila ciszy przypomniała tragiczne losy Polaków z 10 kwietnia 2010 roku.**

>-Piękne zdjęcie umieszczono na tej tablicy. Właśnie takie miała spojrzenie. Łagodne, spokojne. Dobrze, że ta tablica tutaj wisi – stwierdziła w zadumie Beata Szydło.

Aleksandra Natalli-Świat w 1982 ukończyła studia na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, następnie w 2004 studia menedżerskie we wrocławskiej Wyższej Szkole Bankowej. W latach 1982–1991 pracowała jako starszy asystent w Pracowni Regionalnej Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych Głównego Urzędu Statystycznego i Polskiej Akademii Nauk. Następnie przez rok była inspektorem wojewódzkim we wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim. Od 1992 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Międzywojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Administracji Państwowej. W latach 1996–2000 pracowała jako główny specjalista w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. Przez cztery kolejne lata zasiadała w zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a od 2004 – jako wiceprezes – w zarządzie Wrocławskiego Centrum SPA. 

W czasach studenckich działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 90. była członkiem Porozumienia Centrum, następnie działała w PPChD i SKL-RNP. Później przystąpiła do Prawa i Sprawiedliwości, zasiadała we władzach krajowych tego ugrupowania. W 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości została wybrana na posła V kadencji w okręgu wrocławskim. W Sejmie przewodniczyła Komisji Finansów Publicznych. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, otrzymując 21 999 głosów. 12 stycznia 2008 została wybrana na wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości. Zginęła w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 16 kwietnia 2010 została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Tego samego dnia Sejmik Województwa Dolnośląskiego nadał jej tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska. Została pochowana 26 kwietnia 2010 na Cmentarzu Ducha Świętego przy ulicy Bardzkiej we Wrocławiu. Jej mąż Jacek Świat jest posłem Prawa i Sprawiedliwości.

20 maja 2010 rada miejska Wrocławia przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. 28 czerwca 2010 przy dawnym biurze poselskim Aleksandry Natalli-Świat na placu Solnym we Wrocławiu odsłonięto poświęconą jej tablicę pamiątkową. 29 czerwca 2010 jej imieniem nazwano rondo w Obornikach Śląskich.

 

Aleksandra Natalli-Świat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj