Coraz więcej Polaków zainteresowanych rodakami na Kresach

mogila-pradziada.jpg

**Akcja „Paczka dla rodaków na Kresach” zainicjowana przez Studio Wschód, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym roku wolontariuszom udało się rozwieźć ponad 90 ton darów. Dotarli do rodaków na Litwie i Ukrainie. W tym roku akcja ma jeszcze większy rozmach.**

>-Nasza akcja uczy młodych ludzi patriotyzmu, pozwala poznawać dzieje naszego narodu i losy kresowych rodzin, do których ci młodzi przynależą. Bardzo często wyręcza państwo od obowiązku dbania o narodowe dziedzictwo. W przygotowaniach do wyjazdów bierze już dzisiaj udział ponad 200 tysięcy uczniów. Ta szlachetność i aktywność najmłodszych Polaków przyczyni się do ocalenia pamięć o Kresach – podkreślają inicjatorzy Studia Wschód.

Jak nam mówi Artur Sułkowski lider wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” (flagowego projektu Studia Wschód) w zbiórkę darów włącza się coraz więcej Polaków. 

>-Jak co roku na Dolnym Śląsku odbyła się zbiórka darów dla rodaków pozostałych za wschodnią granicą RP. Dary były zbierane dla Polaków na Litwie i Ukrainie w ponad kilkudziesięciu dolnośląskich szkołach i organizacjach – mówi. – Młodzież od lat angażuje się w pomoc dla rodaków trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Szczególnie istotne jest to w okresie zimowym, kiedy trudniej o pracę, a rachunki za ogrzewanie drastycznie rosną. Działania Studia Wschód w ramach, którego młodzież wspierała rodaków, przynoszą efekty. Z roku na rok coraz więcej osób się angażuje i wzrastają ilości zbieranych produktów. Jest to efekt wieloletniej pracy u podstaw. Na Dolnym Śląsku gdzie ponad połowa z nas ma pochodzenie kresowe coraz chętniej widać oznaki zainteresowania historią swych rodzin – podkreśla Artur Sułkowski. – Zainteresowanie to szczególnie jest widoczne wśród ludzi młodych, które Lwów i Wilno i inne miasta rodzinne swych dziadków znają tylko z opowieści. W tym roku udało się zawieźć na wschód kilka tysięcy paczek dla rodaków na Wileńszczyznę – Wilno, Zułów, Niemenczyn, Jeczmieniszki, Rudomino oraz na Ukrainę – Lwów, Żytomierz, Drohobycz, Skałat, Sądowa Wisznia, Koziatyn. Mimo upływu okresu świątecznego, dary dalej są zawożone przez ekipę Studia Wschód. W naszych magazynach nadal czeka potężna ilość darów, która na bieżącą wyrusza na wschód.

Dary można jeszcze przynosić do portierni Telewizji Wrocław.

Ruszyła także specjalna strona internetowa poświęcona Polakom na Kresach: http://www.studiowschod.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj