Koalicja rządząca miastem wychowuje wrocławian: podwyżki opłat mają ich nauczyć oszczędzania wody

rada-wroclaw_1.jpg
sesja RM

**Podwyżki uchwalono po burzliwej dyskusji na sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Ceny cen za wodę i ścieki wzrosną o 16%. Od początku trwania obrad radnym towarzyszą zaś rodzice sprzeciwiających się likwidacji niektórych placówek edukacyjnych – w tej sprawie decyzji jeszcze nie ma.**

Decyzję o podwyżce tłumaczył Zdzisław Olejczyk,prezes MPWiK. Mówił między inny o inwestycjach planowanych przez miejską spółkę, takich jak rozbudowa kolektora Osobowice (41 mln złotych), uzupełnienie systemu odbioru ścieków (40 mln) czy nowy zbiornik retencyjny (36 mln).

Przewodniczący Rady Miejskiej, Jacek Ossowski (Rafał Dutkiewicz z Platformą) wspominał czasy „komuny”, gdy nikt nie przejmował się oszczędzaniem wody. Według jego rozważań działo się tak, gdyż była ona niemal za darmo. Stwierdził między innymi, że wyższe ceny wody zmotywują mieszkańców miasta do oszczędności. Potwierdził też, że pieniądze z opłat przeznaczone zostaną w dużej mierze na inwestycje, które w ostatnich latach kosztowały ponad miliard złotych.
Pomysłowi dotyczącemu podwyższenia opłat ostro sprzeciwił się Marcin Krzyżanowski (Prawo i Sprawiedliwość), krytykując między innymi budowę Hydropolis za kwotę niemal 60 mln złotych:

>-MPWiK wpisuje się w megalomańskie PR-owskie projekty Rafała Dutkiewicza, tylko odbywa się to z pieniędzy podatników i niebawem będziemy musieli za to wszystko zapłacić. – grzmiał Krzyżanowski. – Nie będziemy za tym, żeby koszty pozastatusowe i ratowanie dziury budżetowej miasta były finansowane z pieniędzy podatników.

Podobne zarzuty przedstawił między innymi Dominik Kłosowski (Sojusz Lewicy Demokratycznej):

>-We Wrocławiu jest wciąż osiem nieskanalizowanych osiedli. Zafundowaliśmy sobie zabawkę w postaci centrum wiedzy o wodzie, tymczasem w statucie MPWiK jest wyraźnie napisane, że misją spółki jest uzdatnianie i dostarczanie wody. Dopiero potem są wymienione kwestie związane z edukacją i ochroną zabytków – mówił Kłosowski.
Mimo sprzeciwu radnych PiS, SLD i BS uchwała została podjęta. Podwyżki zaczną obowiązywać już od 1 marca. Za jeden metr sześcienny wody i ścieków zapłacimy 9,99 zł netto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj