Pytamy dolnośląskie samorządy, czy przyjmą syryjskich uchodźców. Cz. II

uchodzcy.jpg

**Co w sprawie imigrantów mają do powiedzenia samorządy? Czy będą realizować politykę koalicji PO-PSL? Część z nich nie pozostawia złudzeń – kilkaset Polaków czeka na mieszkania. Tym razem pytamy w Dzierżoniowie i Bielawie.**

Wojewodowie z całej Polski wystosowali listy do samorządowców chcąc się dowiedzieć czy ich jednostki są gotowe do przyjęcia syryjskich uchodźców. Na Dolnym Śląsku większość była na nie. O stanowisko wobec przyjęcia imigrantów postanowiliśmy zapytać w kilkunastu urzędach. Pisaliśmy już, co mają do powiedzenia samorządowcy ze Świdnicy, Kłodzka, Głogowa i Jeleniej Góry: [Pytamy dolnośląskie samorządy, czy przyjmą syryjskich uchodźców](http://wdolnymslasku.pl/wydarzenia/2865-pytamy-dolnoslaskie-samorzady-czy-przyjma-syryjskich-uchodzcow) . Tym razem, odpowiedzi udzielili nam samorządowcy z Bielawy i Dzierżoniowa.

>-Priorytetem są sprawy dotyczące mieszkańców Dzierżoniowa. Szczególną kwestią jest zapewnienie lokali tym osobom, które ze względu na różne, często bardzo skomplikowane sytuacje życiowe potrzebują mieszkania komunalnego. Chcemy być solidarni z uchodźcami, jednak wiążącą decyzję o tym czy i ile osób Dzierżoniów może przyjąć uzależniamy od propozycji rozwiązań systemowych rządu i opinii mieszkańców w tej kwestii – powiedział nam rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Dzierżoniowie Rafał Pilśniak. 

Z kolei bielawski magistrat poinformował Dolnośląski Urząd Wojewódzki, że podejmie starania, aby na przełomie 2016 i 2017 roku przygotować lokal do zamieszkania dla czteroosobowej rodziny uchodźców. 

>-Wyrażone stanowisko uzasadniono tym, że gmina Bielawa boryka się z problemem mieszkaniowym i ilość osób ubiegających się o najem lokali z gminnego zasobu mieszkaniowego istotnie przekracza liczbę wolnych lokali, które mogą być przedmiotem przydziału dla osób oczekujących – mówi nam Wioletta Majchrzak-Przybyszewska kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Bielawie.

Wciąż czekamy na stanowisko Wrocławia, Legnicy, Trzebnicy, Nowej Rudy, Milicza, Oławy, Ząbkowic Śląskich i Wałbrzycha. 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj