Świdnica: „Bieg Tropem Wilczym”

**1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji po raz czwarty w Polsce, a drugi w Świdnicy odbędzie się organizowany przez Fundację „Wolność i Demokracja” „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Świdnicką edycję biegu zaplanowano na 28 lutego.**

Koordynatorem biegu w Świdnicy jest Tadeusz Grabowski. 

>–Tak jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Śląskiej. Do pokonania będzie dystans 1963 metrów. Start planujemy na godzinę 12.00, zapisy będą przyjmowanie w dniu imprezy. Po biegu zaprosimy na program artystyczno-patriotyczny przygotowany przez Młodzieżowy Dom Kultury i III LO. Planujemy też ognisko, a harcerze z hufca ZHP Świdnica im. Szarych Szeregów będą częstować grochówką. Całemu wydarzeniu patronuje biskup świdnicki JE Ignacy Dec, a pierwszym akcentem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie o godzinie 9.00 msza święta w katedrze – mówi Tadeusz Grabowski i dodaje: 

>–Wciąż uzupełniane są punkty programu, o kolejnych wydarzeniach będziemy informowali.

Dzięki staraniom organizatorów oraz wsparciu lokalnych samorządów uczestnicy będą zwolnieni z wpisowego. Na pierwszych 450 osób, które zapiszą się na bieg czekać będą pakiety startowe (medal, torba, koszulka, broszury informacyjne). Organizatorzy liczą, że brak wpisowego wpłynie na hojność uczestników w towarzyszącej biegowi kweście. Młodzież z III LO w Świdnicy przeprowadzi zbiórkę publiczną na pomnik polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą przedstawiciele organizacji kombatanckich, w tym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość.

Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W tym roku bieg odbędzie się w 160 miastach. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika.

Organizatorami świdnickiej edycji biegu są: Tadeusz Grabowski, Komenda Hufca ZHP Świdnica, Urząd Miejski w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Związek Strzelecki Oddział Świdnica, Nadleśnictwo Świdnica, firma UNITRON, sympatycy Polonii Świdnica.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj