„Władza ucztuje, sanepid głoduje!”. Protest dolnośląskiego sanepidu pod Urzędem Wojewódzkim

solid.JPG

**Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej protestowali dzisiaj przed Urzędem Wojewódzkim. Ich przedstawiciele złożyli na ręce wicewojewody petycję, w której piszą: „Obecne wynagrodzenia pracowników naruszają godność człowieka pracującego i świadczą o braku szacunku dla wykonywanej przez nas pracy”.**

Na pikietę przybyli pracownicy z całego Dolnego Śląska od Zgorzelca przez Wrocław po Jelenią Górę i Kłodzko. Kilkadziesiąt osób protestowało w sprawie fatalnej sytuacji finansowej sanepidu, którego budżet nie zmienił się od 2010 i pensje także.

>-Zostały nam dopisane dodatkowe odpowiedzialne zadania np. dopalacze, suplementy diety itd. Tutaj można wymieniać wiele zadań, które zostały narzucone bez pieniędzy, a budżet przecież mamy zadaniowy. Chcę przypomnieć, że w roku 2014 minęło 60 lat od powołania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nasza ofiarna służba, to szczególnie ważny element podnoszenia jakości zdrowia publicznego w Polsce. Czuwają nad nim ludzie profesjonalni, odważni i pasjonaci – przemawiała Danuta Liskowiak, organizator pikiety.

Pracownicy sanepidu oczekują konkretnych kroków od władz, polegających na podwyżkach płac. Liczą na zwrócenie uwagi na fatalną sytuację i na problemy związane ze stacjami sanitarno-epidemiologicznymi, które pełnią w kraju ważną rolę.

>-Ludzie muszą się dokształcać, śledzić przepisy, przechodzić kursy i szkolenia. W większości za swoje pieniądze, niestety, nie wiąże się to z należytym wynagrodzeniem za ciężką i odpowiedzialną pracę. Budżet Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie zmienił się od 2010 roku, liczba pracowników maleje. Zamrożono też środki na podwyżki wynagrodzeń. I najważniejsze: pensja pracowników merytorycznych z długoletnim stażem kształtuje się na poziomie minimalnym czyli 1600 złotych netto. A pracownicy świeżo po studiach otrzymują zaledwie od 1270 do 1350 złotych – prezentowała dane Danuta Liskowiak, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

To właśnie ta sekcja złożyła na ręce wicewojewody dolnośląskiego, pani Joanny Bronowickiej petycję, której treść publikujemy poniżej.

>Obecne wynagrodzenia pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa dolnośląskiego naruszają godność człowieka pracującego i świadczą o braku szacunku dla wykonywanej przez nas pracy, co jest niezgodne z art. 32. Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Protestujemy wobec braku od 8 lat wzrostu wynagrodzeń. Nie godzimy się wyzysk i życie w ubóstwie. Nasze płace są żenująco niskie w porównaniu z innymi grupami zawodowymi. Komitet protestacyjno-strajkowy pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. dolnośląskiego żąda zagwarantowania podwyższenia wynagrodzenia wszystkim pracownikom inspekcji sanitarnej o minimum 20 procent z wyrównaniem od 1 stycznia 2015. Niewykonanie naszych żądań będzie skutkowało zaostrzeniem form protestu!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj