„Wstydziłem się za mieszkańców Wrocławia, którzy nie potrafili zachować się jak ludzie cywilizowani w obecności wicepremiera polskiego rządu” – radny o incydencie podczas otwarcia ESK

gp.jpg

**Oświadczenie radnego Piotra Maryńskiego, wygłoszone podczas sesji Rady Miejskiej Wrocławia w dniu 21 stycznia 2016 
dotyczące incydentu, który miał miejsce podczas uroczystej gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury**

**Szanowni Państwo!**

Chciałbym wyrazić swój zdecydowany sprzeciw, oburzenie i dezaprobatę wobec incydentu, który miał miejsce podczas uroczystej gali otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury w dniu 17 stycznia bieżącego roku w Narodowym Forum Muzyki. Chodzi o skandaliczne zachowane części publiczności podczas wystąpienia wicepremiera polskiego rządu – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – profesora Piotra Glińskiego.

Pokrzykiwania, wydawanie dziwacznych dźwięków i arogancko okazywane wyrazy dezaprobaty dla tez wygłaszanych podczas wypowiedzi innej osoby świadczą o braku szacunku i elementarnego poczucia kultury. Jest to szczególnie oburzające, ponieważ odbywało się podczas uroczystości związanej z otwarciem wydarzeń związanych z kulturą właśnie i dodatkowo w miejscu, które powinno zobowiązywać do zachowania szczególnie wysokich standardów.

Podczas tego incydentu poczułem się niemal jak w Sejmie Rzeczypospolitej podczas niesławnych ekscesów wywoływanych nie tak dawno przez tak zwanych „obrońców demokracji”… Brakowało jeszcze tylko walenia butem w mównicę jak podczas wystąpienia towarzysza Nikity Chruszczowa na posiedzeniu plenarnym ONZ 12 października 1960 roku…

Wstydziłem się za tych mieszkańców Wrocławia, którzy nie potrafili zachować się jak ludzie cywilizowani w obecności wicepremiera polskiego rządu, posłów na Sejm Rzeczypospolitej, zagranicznych gości a także Prezydenta swojego miasta.
Wysłuchałem wcześniej w naszym mieście tyle apeli o tolerancję, otwartość oraz szacunek dla innych religii, poglądów, opinii, i tak dalej… – jak się okazuje bardzo mało skutecznych.

Zdecydowanie nie zgadzałem się z pewnymi tezami wygłoszonymi podczas przemówienia Prezydenta Wrocławia, ale to w żaden sposób nie mogłoby usprawiedliwić mojego ewentualnego niewłaściwego zachowania, które mogłoby zakłócić jego wypowiedź.

Natychmiast po tym niesławnym incydencie miałem ochotę ostentacyjnie opuścić tą „Świątynię Kultury” , jednak nie uczyniłem tego, by nie wpisywać się w panujące na sali anty-standardy. Opuściłem Narodowe Forum Muzyki w trakcie zaplanowanej wcześniej przerwy podczas oficjalnej uroczystości otwarcia europejskiej stolicy kultury Wrocław 2016.

Piotr Maryński – radny Rady Miejskiej Wrocławia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ