7. PRZEGLĄD FILMOWY „ECHA KATYNIA”

źródło: youtube.com

Kino Nowe Horyzonty zaprasza na 7. przegląd filmowy „Echa Katynia”, który odbędzie się 14 kwietnia we Wrocławiu, w Sali nr 2.

Program:

godz. 13.00
Epitafia Katyńskie, real. P. Brzezińska,M. Dancewicz, M. Drążewski, P. Pawlicki, P. Weychert, Polska 2010., 28 min
Zapora, reż. K. Starczewski, Polska 2016, 67 min.

godz. 15.00
Pokuta, reż. T. Abuładze, ZSRR 1984, 155 min.

Przed każdym seansem słowo wstępne wygłosi dr Bartosz Kuświk – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu.

Wstęp na oba seanse jest WOLNY, po wcześniejszym odbiorze WEJŚCIÓWEK w kasach kina.

Epitafia Katyńskie to krótkie portrety filmowe wybranych ofiar Zbrodni Katyńskiej, nie tylko oficerów, ale także naukowców, lekarzy, nauczycieli, sportowców etc. Każdy z nich trwa około trzech minut i w poruszający sposób przedstawia indywidualne historie bohaterów. Opierając się m. in. na rodzinnych pamiątkach, listach obozowych i wspomnieniach krewnych, autorom udało się pokazać nie tylko dramatyczny los zamordowanych, ale także ich życie rodzinne, przedwojenne zajęcia, karierę zawodową, zasługi dla państwa. Dodatkowym walorem jest atrakcyjna forma wizualna produkcji.
Podczas przeglądu „Echa Katynia” zostanie wyemitowanych 9 wybranych odcinków o ofiarach Zbrodni Katyńskiej upamiętnionych w konkursie organizowanym przez IPN pt. „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”.

Film „Zapora” w reżyserii pracownika BEP IPN, Konrada Starczewskiego, jest dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. Na godzinny obraz składają się przede wszystkim wspomnienia podkomendnych „Zapory”, jego kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Dobór tych osób oraz ich wypowiedzi czyni z filmu wartką, dramatyczną opowieść o jednym z najwybitniejszych dowódców partyzanckich Lubelszczyzny – cichociemnego, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanego przez komunistów i skazanego przez nich na wieczną niepamięć.

POKUTA, reż. T. Abuładze, ZSRR 1984 r.
Film gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze powstał w 1984 roku, ale na ekrany wszedł dopiero w roku 1986. Wprowadzenie go do kin było wydarzeniem filmowym, ale też politycznym – było to jedno z pierwszych dzieł poruszających temat zbrodni stalinizmu. „Pokuta” to przypowieść o zbrodniach władzy, o gnębieniu i szykanowaniu ludzi, o skazywaniu ich na obozy i śmierć. Mimo posługiwania się alegorią sceny przesłuchań są głęboko poruszające. Jest to też opowieść – moralitet o odpowiedzialności za swoje czyny za życia, ale również po śmierci. Dzieło Abuładze było nominowane do nagrody Złoty Glob w kategorii film obcojęzyczny, zostało wyróżnione nagrodą FIPRESCI i Grand Prix w Cannes, a także otrzymało nominację do Złotej Palmy w Cannes.

Zbrodnia Katyńska – to rozstrzelanie ponad 14 tysięcy polskich jeńców wojennych i blisko 7 i pół tysiąca cywilnych więźniów (razem ponad 21 tysięcy osób), dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Jest to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa (wymordowano członków określonej grupy narodowej), zbrodnia wojenna (jej ofiarą padli jeńcy wojenni) i zbrodnia przeciwko ludzkości (cywilnych więźniów zamordowano z przyczyn politycznych – w oparciu o bezpodstawne oskarżenia). Za zbrodnię tę odpowiada zatem państwo sowieckie jako takie: jego funkcjonariusze – państwowi i partyjni. Nazwa Zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Celem zbrodniarzy było pozbawienie zaatakowanej Polski elity narodowej, co miało służyć łatwiejszemu podporządkowaniu Polaków okupantowi.
Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. To nakaz ustalenia nazwisk 3870 ofiar barbarzyńskiego mordu, które do dziś pozostają bezimienne (rozstrzelani w Mińsku). To dążenie do wyświetlenia pełnej prawdy o mechanizmach zbrodni i jej sprawcach. Bo bezimienne nie mogą pozostać nie tylko ofiary, ale i kaci.

Źródło: www.facebook.com/ipnwroclaw/photos/a.1593575957566839.1073741828.1592141921043576/1718420181749082/?type=3&theater
www.katyn-pamietam.pl/o_katyniu.pl
www.katyn.ipn.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj