IO w Rio 2016. Na Maracanie zapłonął olimpijski ogień. Letnie igrzyska otwarte!

igrzyska.jpg

Ceremonia otwarcia na stadionie Maracana w Rio de Janeiro oficjalnie zainaugurowała XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie. Na największym brazylijskim obiekcie sportowym zapłonął symboliczny znicz. Kibice mogli oklaskiwać przedstawicieli 207 reprezentacji. Polską kadrę na stadion wprowadził Karol Bielecki.

Fernando Meirelles światową sławę zyskał dzięki filmom „Miasto Boga” czy „Wierny ogrodnik”. Tym razem powierzono mu wyreżyserowanie ceremonii otwarcia igrzysk w Brazylii. Na przygotowania otrzymał zdecydowanie mniej pieniędzy, co jego poprzednicy. Przypomnijmy, że potężną sumę na inaugurację olimpiady wydali w 2008 roku Chińczycy – ok. 100 mln dolarów.

Na Maracanie obyło się bez zbędnego przepychu, co jest nie tyle efektem braku pieniędzy, ale skutkiem obecnej sytuacji w kraju. Brazylia zmaga się bowiem z kryzysem gospodarczym i politycznym, czego wyraz dali kibice, wygwizdując pełniącego obecnie obowiązki prezydenta Michela Temera. Kolejnym zmartwieniem mieszkańców stał się wirus Zika, ze względu na który wielu zawodników zrezygnowało z udziału w igrzyskach.

Po części artystycznej na stadionie pojawili się najważniejsi aktorzy – sportowcy, którzy do 21 sierpnia będą rywalizować o olimpijskie medale. Kibice mogli oklaskiwać przedstawicieli 207 reprezentacji, w tym osoby zrzeszone pod flagą olimpijską.

Biało-czerwonych na stadion wprowadził chorąży kadry Karol Bielecki – piłkarz ręczny. Na ceremonii pojawiło się przeszło 80 polskich sportowców. Nie wszyscy mogli przyjść – ze względu na problemy z dojazdem do Rio z udziału w pierwszym punkcie programu zrezygnowała Agnieszka Radwańska, chorąży biało-czerwonych z 2012 roku z Londynu.

Uroczystego otwarcia igrzysk dokonał wcześniej wspomniany Michel Temer. Po chwili olimpijski znicz zapalił Vanderlei de Lima, maratończyk z Aten, którego bieg po złoto brutalnie przerwał irlandzki demonstrant Neil Horan. Na skutek incydentu Brazylijczyk stracił sporo czasu i ostatecznie do mety dobiegł na trzeciej pozycji, stając na najniższym stopniu podium.

Nadzieję na przekroczenie bariery 10 medali – w rozmowie z portalem Radia Maryja – wyraził minister sportu Witold Bańka. Przypomnijmy, że właśnie tyle krążków biało-czerwoni przywieźli z igrzysk w Atenach, Pekinie i Londynie.

– Szans medalowych mamy bardzo dużo. Po głowie chodzi mi liczba czternastu medali. (…) Jeśli chodzi o igrzyska olimpijskie w Rio, wielokrotnie powtarzałem, że priorytetem jest zapewnienie maksymalnego komfortu przygotowań i to zrealizowaliśmy. W ostatnich miesiącach w przestrzeni medialnej kompletnie nie pojawiły się żadne informacje czy skargi ze strony zawodniczek i zawodników oraz trenerów, bo to co trzeba było zabezpieczyć, zostało zabezpieczone. Po raz pierwszy w historii najszybciej wypłaciliśmy środki finansowe związkom sportowym – podkreślił minister sportu i turystyki.

Pierwszą Polką, która zaprezentowała się na olimpijskich arenach, była Karina Liparska-Pałka. Nasza łuczniczka zajęła 40. miejsce w eliminacjach i o miejsce w 1/16 finału powalczy z Turczynką Yaseminą Anagoz.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/io-rio-2016-maracanie-zaplonal-olimpijski-ogien-letnie-igrzyska-otwarte/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj