Na ratunek zdewastowanej nekropolii

stary cmentarz

Angelika Babula pochodzi z Gostkowa koło Starych Bogaczowic (woj. dolnośląskie). Od najmłodszych lat była świadkiem stopniowej degradacji poniemieckiego cmentarza. Na wieść o planie zakupu gruntu przez prywatnego inwestora, sama stanęła do przetargu i nabyła ziemię.

Następnie powołała do życia Fundację Anna z siedzibą w Gostkowie. Wraz z przyjaciółmi rozpoczęła prace porządkowe na cmentarzu. Wycięto blisko sto drzew (samosiejek). Było to konieczne, korzenie rozrastających się drzew niszczyły groby. Teren był również gęsto porośnięty chwastami.

– „Prawdziwe dzieła sztuki kamieniarskiej, piękne nagrobki”  – szefowa fundacji zachwala walory artystyczne cmentarza. Nekropolia jest jednak w fatalnym stanie. „Potłuczone płyty, poprzewracane nagrobki, pootwierane grobowce… ktoś się mocno namęczył, aby to wszystko zniszczyć” – pisze Angelika Babula.

Gotyckie inskrypcje na nagrobkach informują, skąd pochodzili i czym zajmowali się pochowani na cmentarzu ludzie. Byli to nie tylko mieszkańcy Gostkowa, ale i kilku pobliskich wsi. Z dat wynika, że cmentarz założony został na początku wieku XIX.

Źródło: Radio Wrocław

Foto: domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ