Wkrótce zwiedzanie Opery Wrocławskiej, NFM i Muzeum Archeologicznego z przedwodnikem

Narodowe-Forum-Muzyki-2.jpg

Dotychczas zwiedzanie zakamarków Opery Wrocławskiej było możliwe tylko dla wybranych, teraz mogą zapisywać się wszyscy chętni, Narodowe Forum Muzyki kolejny raz otwiera podwoje nie tylko dla melomanów.

Zwiedzanie Opery Wrocławskiej

Opera otwiera swoje podwoje już nie tylko dla melomanów, ale także dla tych, którzy chcieliby zajrzeć za kulisy. – To zaproszenia widza i pokazanie mu tego, co jest na co dzień niedostępne, a zarazem opowiadanie historii Opery Wrocławskiej, przybliżenie postaci kompozytorów, których wizerunki znajdują się wokół zabytkowego plafonu – wylicza Ewa Filipp, szefowa działu marketingu opery. Przewidziano bilety dla dwóch grup – zorganizowanej (m.in. przedszkolaki, dzieci szkolne, ale także turyści), której przeznaczono jeden poniedziałek w miesiącu i indywidualnych zwiedzających (tu stawia się na rodziny z dziećmi i wszystkich chętnych), dla której jest niedzielne oprowadzanie. W programie jest zarówno krótkie wprowadzenie historyczne, jak i zwiedzanie foyer, sceny, widowni, pracowni artystycznych, kostiumograficznych, charakteryzatorskich. – Nasi goście przekonają się, gdzie i w jaki sposób rodzi się przedstawienie operowe i spojrzą na operę oczami wykonawców, a wtedy percepcja jest zupełnie inna – wyjaśnia Ewa Filipp. Terminy zwiedzania i adres e-mail, na który należy kierować zgłoszenia znajdziecie w naszym informatorze.

Zwiedzanie Opery Wrocławskiej Opera Wrocławska, ZOBACZ

Zwiedzanie Narodowego Forum Muzyki

W ubiegłym roku można było oglądać foyer dzięki temu, że umieszczono tam instalację dźwiękową kompozytora Pierre’a Jodlowskiego. Wirtualnie można zwiedzać NFM cały czas, ale w sobotę 14 stycznia można to zrobić z przewodnikiem i na żywo. Osobiście obejrzeć 4 sale koncertowe w gmachu zaprojektowanym przez warszawską pracownię Stefana Kuryłowicza. Sale, w których nagrywali Paul McCreesh i Giovanni Antonini, a wśród nich dużą salę na 1800 osób, którą zachwycali się nawet szef Royal Opera House w Londynie (bo tam podobnej Sali nie ma), czy Wiedeńscy Filharmonicy. Oprowadzający wyjaśni, na czym polega koncepcja „box in box”, czyli pudełko w pudełku, w której chodzi o całkowite wyizolowanie sali i uniezależnienie jej od zewnętrznego otoczenia, a wszystko dla perfekcyjnej akustyki, z której NFM słynie.

Oprowadzanie po wystawie w Muzeum Archeologicznym

Wykłady na sali mogą brzmieć sucho i mało zajmująco. Co innego jednak, gdy przewodnik-naukowiec oprowadzi nas po wystawie, a przy tej okazji przekaże wiele ciekawych informacji. Tym razem mowa o ekspozycji „Śląsk starożytny i średniowieczny” w Muzeum Archeologicznym (dla przypomnienia – mieści się w Arsenale), w ramach której będzie można posłuchać o zwyczajach pogrzebowych i ówczesnych wierzeniach. Rzecz warta uwagi, zwłaszcza że Śląsk w epoce brązu i we wczesnej epoce żelaza był miejscem aktywnej migracji ludności, wraz z którą przybywało wiele kulturowo ciekawych zachowań i tradycji. Także, gdy mowa o chowaniu zmarłych. Uwaga! Oprowadzanie wyłącznie dla dorosłych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj