W sobotę na lotnisku świętujemy pięć lat terminalu

A. Palus PR Expert

Silent disco i występ artystów Teatru Muzycznego Capitol, a także robot Gienek i wirtualna rzeczywistość. W sobotę na wrocławskim lotnisku zaplanowano imprezę urodzinową terminalu. W ciągu pięciu lat z obiektu, wyróżnionego „budowlanym Oscarem”, skorzystało blisko 11 milionów pasażerów.

 

Urodziny terminalu rozpoczną się w sobotę już o godz. 10.00 atrakcjami dla pasażerów od zabaw i animacji dla najmłodszych. Będzie też gość specjalny – robot Gienek. Z kolei zakładając gogle Oculus Rift w wirtualnej rzeczywistości poczujemy już klimat zbliżających się The World Games 2017. Przed godz. 20.00 rozpocznie się spektaklem Teatru Muzycznego Capitol „Sinatra i przyjaciele”. Oprócz Franka Sinatry wystąpią też Ella Fitzgerald, Dean Martin
i Violetta Villas. O godz. 21.00 wystartuje silent disco – zagra trzech dj’ów. Impreza odbędzie się w hali ogólnodostępnej Portu Lotniczego Wrocław, dla uczestników parking jest bezpłatny.

Budowlany Oscar

Nowy terminal wrocławskiego lotniska był pierwszym w Polsce obiektem tego typu oddanym do użytku przed Euro 2012. Powstawał od zera, a budowa trwała łącznie 29 miesięcy. W terminalu pojawił się szereg nowoczesnych rozwiązań, w tym rękawy lotnicze. Wrocław był pierwszy portem regionalnym w Polsce z tak zaawansowaną infrastrukturą. Obecnie pasażerowie korzystają z czterech takich rękawów.

Obiekt, wyróżniający się również architektoniczną formą, od początku zyskał uznanie. W 2012 roku zdobył nagrodę „Piękny Wrocław”, a rok później został uznany za najlepszy budynek użyteczności publicznej w prestiżowym konkursie „Platynowe Wiertło”. Ta nagroda to swego rodzaju „budowlany Oscar”.

Już blisko 11 milionów pasażerów

Terminal zainaugurował działalność 11 marca 2012 roku. Do dzisiaj obsłużył ponad 10 811 800 pasażerów. W tym czasie zrealizowano ponad 127 700 operacji lotniczych (starty i lądowania). W tym czasie z Wrocławia wyleciało ponad 2 300 ton bagażu.

Uruchomienie nowego terminalu to jedna z najważniejszych dat w historii wrocławskiego portu. Porównałbym to z awansem do ekstraklasy europejskich lotnisk. Terminal otworzył przed nami znacznie szersze perspektywy rozwoju. Obecnie osiągnęliśmy już pozycję regionalnego portu dla całej Polski południowo-zachodniej – podkreśla Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Terminal i wysoka jakość obsługi na wrocławskim lotnisku zyskały uznanie również w oczach pasażerów. W 2012 roku port zdobył tytuł „Najbardziej Przyjaznego Lotniska w Polsce”, a później trzy razy z rzędu, od  2013 roku, otrzymywał nagrodę „Business Traveller Award” dla najlepszego regionalnego lotniska w Polsce.

Obecnie terminal jest w stanie obsłużyć 4 miliony pasażerów rocznie. Jednak jego projekt od początku przewiduje możliwość rozbudowy. Docelowo będzie obsługiwał 7 milionów podróżnych rocznie.

Ponad 60 kierunków

W 2016 roku wrocławskie lotnisko obsłużyło ponad 2,4 mln pasażerów, tj. o 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Według prognoz, w 2017 roku obsłuży już 2,8 mln pasażerów.

– Przewoźnicy dostrzegają potencjał naszego portu i systematycznie rozwijają siatkę połączeń. Cieszy nas fakt, że w rozkładzie przybywa zarówno kierunków południowych, do metropolii zachodnich i na Wyspy Brytyjskie, lecz także wschodnich. To pokazuje, że wrocławskie lotnisko zajmuje coraz ważniejsze miejsce na lotniczej mapie Europy – dodaje Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław.

W sezonie letnim 2017 pasażerowie będą mieli do dyspozycji ponad 60 połączeń. Najdalej polecimy z Wrocławia na Teneryfę, do Reykjaviku i Tel Awiwu. Dwa ostatnie kierunki to nowości, podobnie jak Lwów, Lizbona i Majorka. Osiem kolejnych nowych połączeń pojawi się w rozkładzie zimowym 2017/2018, w tym Neapol, Palermo czy Bruksela.

Lotnisko jest coraz nowocześniejsze

Budowa nowego terminalu rozpoczęła serię długofalowych, strategicznych inwestycji Portu Lotniczego Wrocław. Z tego punktu widzenia kamieniem milowym jest też certyfikat ILS Cat II, który lotnisko uzyskało w 2016 roku.

To oznacza, że teraz we Wrocławiu operacje lotnicze mogą być realizowane w jeszcze trudniejszych warunkach atmosferycznych. Jest znacząco mniej rejsów przekierowanych lub odwołanych ze względu na pogodę. Osiągnięcie ILS Cat II było wieloetapową, skomplikowaną inwestycją, w ramach której m.in. zmodernizowaliśmy drogę startową i zamontowaliśmy nowoczesny system oświetlenia – podkreśla Przemysław Marcinkowski, dyrektor ds. infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław.

Kalendarium terminalu:

 • 2012 – Ryanair uruchomia we Wrocławiu swoją bazę operacyjną, pierwszą w Polsce. Obecnie stacjonują w niej trzy samoloty irlandzkiego przewoźnika. Swoją bazę  operacyjną we Wrocławiu mają też linie Wizz Air. Nocują tu również linie PLL LOT
  i Lufthansa.
 • 2013 – port uruchamia nową płytę do odladzania.
 • 2014 – lotnisko po raz pierwszy przekracza liczbę 2 mln pasażerów obsłużonych w ciągu roku.
 • 2015 – Ryanair podejmuje decyzję o budowie we Wrocławiu bazy technicznej linii, trzeciej w tej części Europy.
 • 2016 – wrocławskie lotnisko uzyskuje certyfikat ILS Cat II.

Terminal w liczbach:

 • Jest 4 razy większy od starego terminalu, który aktualnie pełni funkcję terminalu general aviation – dla małych samolotów.
 • Może obsłużyć ok 4 mln pasażerów rocznie, a docelowo, po rozbudowie nawet 7 mln podróżnych.
 • Wyróżnia go imponująca kubatura 330 tys. m³
 • Cała bryła jest przeszklona (do budowy użyto ponad 10 tys. mkw szkła), a najbardziej charakterystyczną cechą nowoczesnego obiektu jest dach powierzchni 19 tys. m² (ponad 2 boiska piłkarskie) ukształtowany w formie falujących płatów.
 • Przestronna, klimatyzowana hala przylotów i odlotów ma powierzchnię ok. 5300 m².
 • Funkcjonalnie terminal to 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa (identyczne rozwiązania, jak na Heathrow), 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i 13 gate’ów w strefie dla odlatujących.
 • Na płycie przed obiektem znajduje się 16 miejsc postojowych dla samolotów (w sumie ok. 30).
 • Podróżni mają do dyspozycji 4 rękawy lotnicze, dzięki którymi przechodzą z terminalu na pokład samolotów (i z samolotu do terminalu).
 • Do dyspozycji jest ok. 2 000 miejsc parkingowych.
 • Koszt inwestycji, łącznie z budową i modernizacją infrastruktury to ok. 400 mln zł.

 

Lataj z Wrocławia: www.youtube.com/watch?v=BgZV1h3vk0g

 

źródło i foto: A. Palus PR Ekxpert

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ