Koncert i wykład „Sen o białych niedźwiedziach czyli porwanie 16”

wroclaw.ipn.gov.pl
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na spotkanie z cyklu pn. „Wieczory z Historią”, które odbędzie się 29 marca o godzinie 18.00. Usłyszymy koncert i wykład dr. hab. Jacka Kowalskiego pn. ”Sen o białych niedźwiedziach czyli porwanie 16”.

Wstęp wolny!


„Wieczory z Historią” to organizowane raz w miesiącu wykłady otwarte. Miejscem spotkań jest stylowe wnętrze Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, przy placu Tadeusza Kościuszki 10. Klub zajmuje się propagowaniem muzyki dawnej i współczesnej oraz upowszechnianiem literatury. Organizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu wykłady odbywają się raz w miesiącu, zwykle o godz. 18.00.


Jacek Kowalski ur. 1964 w Poznaniu – polski poeta i pieśniarz, historyk sztuki oraz tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski. Absolwent Instytutu Historii Sztuki UAM w Poznaniu, obecnie adiunkt tamże. Jego praca magisterska nosi tytuł ”Obrazy architektury w literaturze średniowiecznej Francji”, 1988, dysertacja doktorska ”Tematy architektoniczne w literaturze starofrancuskiej drugiej połowy XII wieku”, 1998 (promotor prof. Szczęsny Skibiński). Aktualnie prowadzi badania architektury gotyckiej w Wielkopolsce. Publikuje w „Naszym Dzienniku”.
Laureat XXIV Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (1988), jest wykonawcą własnych piosenek (z zespołami Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika), tłumaczem i popularyzatorem poezji starofrancuskiej (m.in. Villona i Karola Orleańskiego). Przekładał łacińskie poezje Klemensa Janickiego a także utwór ”Clisson i Eugenia” autorstwa Napoleona Bonaparte. W twórczości własnej często nawiązuje do poezji okresu sarmatyzmu. Śpiewa także pieśni średniowieczne na festiwalach rycerskich, np. związanych z rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem. Autor Szopki Bożonarodzeniowej, wystawianej każdego roku – począwszy od 1988 – w Duszpasterstwie Akademickim OO. Dominikanów w Poznaniu przez Teatrzyk Towarzyski oraz sztuk scenicznych o tematyce historycznej, np. (Historia o Gogolewskim 2001, ”Cesarski ciach” 2006). Na zamówienie władz Poznania napisał i wyreżyserował plenerowe przedstawienia o Ludgardzie oraz o historii poznańskiego ratusza. Działalność artystyczną Jacka Kowalskiego wspierała Krystyna Feldman. Jego współpracownikiem był Paweł Grabowski, któremu zadedykował wydania tekstów Teatrzyku Towarzyskiego. Długoletni sekretarz naukowy seminarium mediewistycznego im. Alicji Karłowskiej-Kamzowej organizowanego przez PTPN.

źródło: wroclaw.ipn.gov.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ