Wrocław: bezpłatne badania profilaktyczne

domena publiczna

Radio Wrocław informuje o bezpłatnych badaniach jelita grubego.

Wrocławianie nie przejawiają ochoty na poddanie się badaniu jelita grubego, tzn. kolonoskopii. Mimo że ośrodki oferujące tę usługę reklamują się w prasie i na bilbordach, chętnych nie przybywa. Pracownia przy ulicy Krynickiej na osiedlu Gaj we Wrocławiu ustawiła dużą reklamę na skrzyżowaniu. Badanie jest bezpłatne dla osób w wieku 50-65 lat. To element programu profilaktycznego, realizowanego przez ministerstwo.

– Ośrodek może wykonać około 200 badań w miesiącu, dlatego ta akcja. Sami pacjenci nie przychodzą. Mamy nadzieję, że po tej akcji się to zmieni – to ruchliwe skrzyżowanie, kierowcy często stoją tam w korkach – mówi Radiu Wrocław Waldemar Lewera, szef ośrodka przy Krynickiej.

Rak jelita grubego to “cichy zabójca”. Choroba rozwija się bezobjawowo i bezboleśnie. Badania profilaktyczne są bardzo ważne. Jeśli zmiana zostanie wykryta stosunkowo wcześnie, nowotwór jest w stu procentach wyleczalny. Niestety, im później, tym szansa jest mniejsza. Co roku w naszym kraju rak ten diagnozowany jest u 12 tys. osob. To niechlubne drugie miejsce, na pierwszym znajduje się rak piersi (w przypadku kobiet) i płuc (u mężczyzn).

Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym. Jednak lekarze przypominają, że zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu. Pacjent nie odczuwa żadnego bólu.

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ