W Kudowie pobiegną dla Rotmistrza Pileckiego

Z inicjatywy dwóch nauczycieli kudowskich szkół, którzy pragną pozostać anonimowi,  w sobotę 27 maja, w Kudowie organizowany jest Bieg Pamięci Witolda Pileckiego. Nam na rozgłosie nie zależy, mówi jeden z pomysłodawców, robimy to po to, by pielęgnować pamięć Rotmistrza a przez sportowe wydarzenie, również naszą historię.

Zrobimy wszystko aby nauczyciele wychowania fizycznego, historii i języka polskiego połączyli wspólne siły w edukowaniu dzieci i młodzieży. Przykład sprzed trzech tygodni… mieliśmy spotkanie z uczniami naszego gimnazjum. Na stu uczestników, tylko czterech znało i wiedziało kim był Rotmistrz Witold Pilecki. Kiedy minął szok, zrozumieliśmy jak wiele zostało zaprzepaszczone, tym sam wiele jest do zrobienia w polskiej oświacie.

Nasz pomysł, łączenia wiedzy i sportu, spotkał się dużą życzliwością. W organizacji pierwszej edycji pomogła nam Gmin, Solidarność ’80, parafia Św. Bartłomieja, Centrum Sporu i  kudowski PIS. Sami poszukujemy sponsorów, nie jest łatwo, przyznaje nasz nauczyciel. Dużą pomoc mamy od wszystkich naszych współorganizatorów, są umieszczeni na plakacie.

W zeszłym roku startowało około 150 uczestników, w grupach wiekowych od lat 7 do 60. Także zdarzało się, że startowały trzy pokolenia.

Minione lata sprzyjały pomijaniu takich postaci jak Witold Pilecki, teraz nauczyciele i uczniowie razem mają do odrobienia duże zaległości. Nasz rozmówca, anonimowy nauczyciel z Kudowy, wierzy, że pamięć o bohaterach będzie coraz bardziej żywa a uczniowie swoje wybory i postawy będą opierali na autorytetach.

MP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj