Roman Szełemiej: Wrocław zdominował cały Dolny Śląsk. Nie chcę się na to zgodzić

wikipedia.org

Roman Szełemiej Prezydent Wałbrzycha, Gość Dnia TV Wałbrzych w programie Barbary Szeligowskiej opowiedział o planach dla miasta, samorządzie i polityce regionalnej.

Prezydent Wałbrzycha cieszy się bardzo dobrą opinią co przekłada się na wyniki wyborcze. Mieszkańcy widzą skuteczność działań i mozolną dobą pracę. Od sześciu lat Szełemiej skupia się nad sprawami bieżącymi i perspektywicznymi Wałbrzycha. Realizuje ambitne plany zmian w mieście, głównie infrastrukturalnych: jak drogi, mieszkania, place, szkoły, żłobki i przedszkola. Przybywa miejsc pracy dla mieszkańców. Jak powiedział w rozmowie z red. Szeligowską pragnę dobrego życia dla mieszkańców Wałbrzycha.

Jestem samorządowcem z niespodziewanego wyboru. To nie by mój plan ani na życie, ani na karierę zawodową. Dzisiaj, po sześciu latach widzę ogromną rolę, jaką samorząd pełni w życiu Polaków, w życiu Wałbrzyszan. Nie mogę niestety siedzieć cicho i powiedzieć, że zmiany prawne i zmiany w naszym otoczeniu zmierzają do wzmocnienia samorządu.

Jako uczestnik Związku Miast Polskich walczy o to, żeby samorząd był taki jak my go znamy.

Dziś możemy wybierać radnych, prezydentów, wójtów i burmistrzów. Samorząd nie jest ubezwłasnowolniony ograniczaniem prawnym i finansowym.

Prezydent Szełemiej zaznaczył, że pytanie o ponowne kandydowanie na urząd prezydenta, to jak „wróżenie z fusów”.

Rząd i koalicja parlamentarna ma większość, może podjąć takie zmiany, które spowodują wywrócenie do góry nogami samorząd.

W przyszłym roku będzie czas na zastanowienie się czy ponownie będę ubiegał się o fotel prezydenta miasta.

Natomiast teraz, staram się zachęcić moich kolegów, nie tylko z aglomeracji ale również z Dolnego Śląska o myśleniu w kategoriach wykraczających poza koniec kadencji. Jestem autorem i rzecznikiem dwóch koncepcji – dwóch prędkości Dolnego Śląska, która wyraźnie wskazuje, że południe Dolnego Śląska nie rozwija się tak, jak powinno. Nie dlatego, że nie chce, tylko dlatego, że Wrocław zdominował cały Dolny Śląsk. Nie chcę się na to zgodzić. Chcę wypracować taką ofertę dla samorządu wojewódzkiego, dla sejmiku i rządu, żeby można było za rok, za dwa powiedzieć, że jest plan ekstra dla regionu południowego. Plan porównywalny dla Polski Wschodniej.

Samorządy Kłodzka, Wałbrzycha, Nowej Rudy, Kamiennej Rudy i częściowo okolic Jeleniej Góry, bez pomocy zewnętrznej nie nadrobią zaległości, które powstawały od lat 90-tych. Wtedy nas zostawiono.

 

Wygląda na to, że strategia prezydenta Szełemieja jest skuteczna, mieszkańcy są zadowoleni, widzą dobre zmiany. Jeśli  Szełemiej zdecyduje się w przyszłym roku kandydować na fotel prezydenta miasta, reelekcję ma zapewnioną.

źródło: tvwalbrzych.pl

MP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj