Czy odchudzanie na skakance jest możliwe?

Skakanka to nie tylko pożyteczna zabawka dla dzieci, ale też przyrząd do ćwiczeń dla dorosłych. Ćwiczenia ze skakanką dobrze wpływają na wydolność naszego organizmu, a także na spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.

        O otyłości i konieczności walki z nią mówi się ostatnio coraz więcej. Otyłość to już choroba cywilizacyjna, ponieważ boryka się z nią coraz większy odsetek społeczeństwa. Jest uznawana obecnie za chorobę przewlekłą, a nadwaga za schorzenie prowadzące do otyłości. Jakie są przyczyny otyłości? Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieodpowiednio przygotowane posiłki i ich obfitość.

Zbyt duży ciężar ciała nie tylko obciąża nasz aparat ruchu – kości i mięśnie – ale również układ krwionośny, w którego składzie jest serce, układ oddechowy i hormonalny. Jednak najbardziej jest obciążony układ pokarmowy. Czy otyłości i nadwadze wśród dzieci i dorosłych można zapobiec?

Jest wiele form treningu, które spalają kalorie i tkankę tłuszczową. Dzisiaj powiemy o treningu ze skakanką.

Trzeba najpierw dobrać skakankę do naszego wzrostu. Musimy sprawdzić, kiedy stoimy na środku skakanki, czy jej uchwyty sięgają nam pod pachy. Nie mogą sięgać powyżej pach.

Idealnym treningiem jest skakanie na skakance przez 30 minut. Taki trening powinniśmy powtórzyć przynajmniej trzy razy w tygodniu. Może to być zbyt wyczerpujące. Dlatego na początku należy skrócić trening, dostosować go do naszych możliwości i robić dłuższe przerwy.

Trzeba zadbać o strój sportowy i dobrze wyprofilowane, sportowe obuwie. Musimy też mieć na tyle duże miejsce do skakania, żeby nic nie hamowało swobodnego skakania. Może to być duży salon w domu lub miejsce w parku.

Kolejnym ważnym krokiem jest skoncentrowanie się na prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń. Sylwetka musi być wyprostowana, łokcie przy tułowiu, a kolana cały czas ugięte, żeby amortyzować skoki.

Jak w każdym treningu ważna jest systematyczność. Powinniśmy wyznaczyć stałe godziny. Na początku zacznijmy od dziesięciominutowego treningu, z tygodnia na tydzień, zwiększając go do trzydziestu minut.  Skaczemy w powtarzalnych seriach.  Na początku 30 sekund i 10 sekund przerwy. W kolejnych tygodniach zwiększamy czas skakania o 10 sekund.

Skakanie na skakance to ciekawe urozmaicenie codziennego życia, [ozwala nie tylko zachować smukłą sylwetkę ale również wzmacnia ciało, poprawia kondycję i koordynację. To znakomity sposób na wymodelowanie łydek, ud i pośladków oraz – co ciekawe – ramion i pleców. Skacząc, angażujemy do pracy wszystkie mięśnie ciała. Dlatego warto wpisać trening ze skakankę do naszej aktywności fizycznej.

Projekt wykonano dzięki partnerstwu z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej.

autor: Emilia Kaba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj