W Karpaczu podpisano list intencyjny ws. organizacji w Polsce zawodów EuroSkills

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu podpisano w środę list intencyjny ws. organizacji w Polsce w 2027 roku zawodów EuroSkills, promujących umiejętności zawodowe z różnych dziedzin.

Jak wyjaśnił dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, inicjatora powstania listu, EuroSkills i WorldSkills to międzynarodowe, cykliczne wydarzenia, które można porównać do „igrzyska w różnych branżach zawodowych”.

„Młodzi ludzie do 22 roku życia, obojętnie czy są ze szkół, czy są studentami, czy już pracują, spotykają się co dwa lata naprzemiennie, na zawodach europejskich i na zawodach światowych, i rozgrywają zawody w ponad 60 różnych branżach, takich jak gotowanie, florystyka, stolarka, aż po nowoczesne branże, jak cyberbezpieczeństwo, mechatronika, chmura obliczeniowa, przemysł 4.0, robotyka mobilna” – mówił dr Poszytek.

Dodał, że w zawodach, które odbywają się już od 70 lat uczestniczy ponad 85 krajów. Natomiast Polska dołączyła do tego grona relatywnie niedawno. Dopiero Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) – jak wyjaśniał dr Poszytek – „stworzyła pewną masę krytyczną”, która sprawiała, że od czterech lat młodzi Polacy uczestniczą w zawodach.

Dyrektor Agencji Erasmus+ zauważył, że dwa lata temu w rosyjskim Kazaniu na mistrzostwach świata polski zawodnik spod Gorzowa Wielkopolskiego, Maciej Pisarek, zdobył srebrny medal, został wicemistrzem świata w gotowaniu. Zawodnik ten, według relacji dr. Poszytka, kończy w tej chwili bardzo prestiżową francuską szkołę kulinarną w Londynie; czekają na niego oferty pracy w najlepszych restauracjach na świecie, ale on chce przyjechać do Polski i dzielić się swoim doświadczeniem z innymi.

„Potężna sprawa, poszczególne kraje rywalizują, żeby wypromować tego typu zawody. W 2025 roku zawody światowe będą odbywać się w Lionie we Francji i prezydent Emmanuel Macron osobiście zaangażował się w to, aby się tam odbyły” – podkreślił dr Poszytek.

Oficjalnie zostały już tylko dwie kandydatury do organizacji EuroSkills 2027 – Polska i Niemcy. List intencyjny w Karpaczu podpisali poza Poszytkiem: dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej “Perspektywy” dr Bianka Siwińska, oraz prezes DMG Mori Polska Marek Osiński. Agencja Erasmus+ zapowiada sukcesywne poszerzanie grona sygnatariuszy.

W Karpaczu trwa XXX edycja Forum Ekonomicznego. W konferencji uczestniczą politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki czy kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Organizatorzy przewidzieli ok. 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. Hasłem tegorocznego kongresu jest „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Forum kończy się w czwartek.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ