Gowin: Schetynę cenię dużo bardziej niż Tuska

gowin.jpg

Gowin: Schetynę cenię dużo bardziej niż Tuska

21 stycznia 2014 roku, 11:49 22 stycznia 2014 roku, 11:23

Za nami swoisty tryptyk w wykonaniu Jarosława Gowina. Lider nowej formacji politycznej Polska Razem, spotkał się we Wrocławiu z sympatykami partii, z dziennikarzami na konferencji prasowej oraz ze studentami i przedstawicielami młodzieżowych organizacji na Uniwersytecie Wrocławskim.

Gowin ujawnił, kto będzie „jedynką” na liście partii w okręgu dolnośląsko-opolskim w wyborach do Europarlamentu. Najlepsze miejsce przypadnie Arturowi Zasadzie, który jeszcze do niedawna był w Platformie Obywatelskiej. Odszedł z niej jednak z podobnych powodów, co jego obecny szef, choć oficjalnie Zasada jeszcze do Polski Razem nie wstąpił. – Jestem całym sercem za tym projektem – przekonywał polityk, którego komplementował lider PRJG. – To polityczny komandos – usłyszeli sympatycy partii na spotkaniu w Centrum Edukacji Historycznej „Konspira”.

tytuł

Gowin sporo powiedział o potencjale koalicyjnym swojego ugrupowania. Polska Razem odrzuca jakąkolwiek współpracę z partiami ideowo lewicowymi, za które uważa SLD oraz Twój Ruch. W obrębie partii, z którymi wspólne działanie jest możliwe, znajdują się PiS, PO, PSL i KNP. Ostatnie z ugrupowań wydaje się być najbliżej ugrupowania Gowina. Oprócz tego, że wyznaje podobne wartości w sferze aksjologicznej, to trzyma się prawicowej myśli także w gospodarce. – Jestem sympatykiem Janusza Korwin-Mikkego od ponad 20 lat – nie krył swojego pozytywnego nastawienia do prezesa Kongresu Nowej Prawicy Artur Zasada. Wspólny start w najbliższych wyborach jest wykluczony, bo obie partie mają inne spojrzenie na Unię Europejską. Ugrupowanie Gowina chce ją głęboko reformować, natomiast Korwin-Mikke chciałby „wysadzić” ją od środka. Podczas kolejnych elekcji, możliwe jest jednak wystawienie wspólnych list przez obie formacje.

Politycy PRJG inaczej wypowiadali się o PiS i PO, które uważają odpowiednio za lewicę populistyczną i biurokratyczną. Jarosław Gowin nie chciał się wypowiadać szerzej na temat współpracy z Grzegorzem Schetyną, który mógłby założyć własną formację polityczną. – Schetynę cenię dużo bardziej niż Tuska – dyplomatycznie odpowiedział były minister sprawiedliwości. Ciepło lider Polski Razem wypowiadał się o prezydencie Wrocławia. Polityk liczy na współpracę z Dutkiewiczem i czeka na jego deklarację w tej sprawie. Były członek Platformy Obywatelskiej rozważa też współpracę z innymi lokalnymi i regionalnymi samorządowcami, którym mógłby udzielić poparcia w nadchodzących wyborach samorządowych.

Gowin jest przekonany o sukcesie swojego ugrupowania. Ma on nastąpić już w najbliższej elekcji do Europarlamentu. – Stawiamy sobie zadanie, by uzyskać 10 proc. w tych wyborach – mówił na spotkaniu z sympatykami partii były minister sprawiedliwości.

Receptą na kryzys i zapaść społeczno-gospodarczą jest według Gowina wprowadzenie mechanizmów wolnorynkowych. Z kolei fatalną sytuację demograficzną mają zmienić bony na przedszkola, roczny urlop macierzyński dla wszystkich matek oraz ulgi prorodzinne.

Wrocławskie spotkania z Jarosławem Gowinem i innymi politykami Polski Razem są częścią kampanii promocyjnej nowego ugrupowania. Były minister sprawiedliwości zamierza odwiedzić wszystkie województwa, by przekonać do siebie wyborców. Ma to pozwolić jego partii na stanie się liczącą siłą na polskiej scenie politycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj