Oborniki Śląskie: Podwiń rękawy, oddaj krew i uratuj komuś życie

krew.jpg

Mieszkańcy Obornik Śląskich nie czekają na dramatyczne apele ośrodków medycznych o oddawanie krwi, której brakuje szczególnie podczas wakacji. Od wielu lat nie brakuje tu chętnych do takiej formy pomocy przewlekle chorym czy ofiarom wypadków.

-Obornickie akcje krwiodawcze organizowane są od 2008 roku – mówi jeden z organizatorów, Krzysztof Durkalec. – W tym czasie zorganizowano już 23 zbiórki, w których oddało krew ponad 1200 osób, a pozyskano w sumie prawie 550 litrów krwi.

Tylko w dolnośląskich szpitalach potrzeba ponad 60 litrów krwi każdego dnia. Średnio co dwie minuty ktoś w naszym regionie wymaga transfuzji. Krew jest niezbędna dzieciom i dorosłym, walczącym z rakiem, pacjentom oczekującym na zabieg chirurgiczny, ofiarom wypadków i osobom przewlekle chorym. Mieszkańcy regionu mogą oddać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu lub uczestnicząc w akcjach wyjazdowych organizowanych w wielu miejscowościach na terenie naszego województwa.

-Honorowi krwiodawcy, oddający swoją krew dobrowolnie, są jedynym źródłem krwi dla naszego regionu – dodaje Krzysztof Durkalec. – W minionym roku, dzięki honorowym dawcom krwi, można było pomóc ponad 40 tysiącom pacjentów. Ponieważ nie wszyscy z powodów medycznych są zdolni do oddawania krwi w miarę regularnie, każda akcja to dla wielu osób możliwość, aby po raz pierwszy w życiu „podwinąć rękawy” i uratować czyjeś życie.

Tegoroczną akcję krwiodawczą w Obornikach Śl., jak co roku, obejmują patronatem parlamentarzyści PiS. Tę tradycję zapoczątkowała pochodząca z tej miejscowości ś.p. Aleksandra Natalli-Świat.

-Ola sama nie mogła oddawać krwi, ale obornicką akcję wspierała od samego początku – mówi Jacek Świat. – Starała się bywać podczas każdej z nich osobiście. Ja również całym sercem wspieram tą inicjatywę i gdy tylko obowiązki mi na to pozwalają, także pojawiam się w Obornikach podczas zbiórek, zachęcając do oddawania krwi.

Krzysztof Durkalec zastrzega, że zawsze organizacja wyjazdowej akcji krwiodawczej jest pracą grupy osób. Niezmiennie mocne jej punkty to pracownicy Obornickiego Ośrodka Kultury i strażacy, którzy użyczają pomieszczeń do oddawania krwi. Organizatorzy otrzymują też wsparcie księży salwatorianów oraz redakcji „Naszej Parafii”, promujących ideę.

Najbliższa akcja krwiodawcza odbędzie się już 19 sierpnia od godziny 9.00 do 13.00 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Obornikach Śląskich przy ul. Kownackiego 1.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ